Rectorul seminarului din Bangalore ucis in a doua zi de Pasti - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Rectorul seminarului din Bangalore ucis în a doua zi de Paști

[2013-04-02]
Zeci de preoți, seminariști și laici catolici au participat azi-dimineață la Liturghia celebrată în memoria pr. K .J. Thomas, rector al seminarului din Bangalore, statul indian Karnataka, ucis ieri, în zorii zilei. Între timp poliția continuă să investigheze crima, descrisă ca "brutală, groaznică și fără sens" de Mons. Bernard Moras, Arhiepiscop de Bangalore, într-un interviu pentru AsiaNews. Trupul preotului va fi dus la Ootacamund, în Dieceza sa de origine, unde vor avea loc funeraliile. Episcopul locului va comunica data imediat ce va fi decisă.
Conform unor rapoarte preliminare, crima a avut loc între 2.30 și 3.00, pe 1 aprilie. Trupul bătut al preotului a fost găsit dimineața. Ploaia, ce a durat toată noaptea, l-a ajutat pe criminal, care a intrat ușor în clădire și a comis omorul. Nu este clară motivația, dar se poate ca pr. Thomas să fi fost omorât pentru a nu porni alarma. A fost lovit cu o cărămidă în față de mai multe ori. Poliția crede că furtul ar fi o posibilă motivație a celor întâmplate, dat fiind că lipsesc anumite documente din biroul rectorului și de la administrație. Dar pe de altă parte calculatorul, iPad-ul și alte obiecte de valoare ale sale au rămas neatinse.
Uciderea pr. Thomas a șocat întreaga comunitate, cu atât mai mult cu cât se părea că nu are nici inamici și nici probleme aparte. Arhiepiscopul Moras l-a descris ca "un preot devotat și liniștit, a cărui moarte este o mare pierdere pentru noi toți și în special pentru seminar". Cardinalul Oswald Gracias, ca președinte al Conferinței Episcopilor din India, a transmis "sincere condoleanțe familiei pr. Thomas, studenților și personalului seminarului. A fost un prieten drag și un preot umil, milostiv, respectat și bun la inimă, iubit de toți."

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 871, Ultimul acces: 2026-05-27 13:32:38