Un preot italian a ars, în biserică, fotografia Papei Benedict al XVI-lea[2013-03-05]Autor: Simona MătieşPreotul slujitor al unei parohii din regiunea italiană Liguria a ars, în timpul liturghiei de duminică, o fotografie a papei Benedict al XVI-lea, care s-a retras recent, de bună voie, de la conducerea Bisericii Catolice, în semn de protest faţă de gestul acestuia, declarându-se şocat că fostul Suveran Pontif a putut să-şi abandoneze turma. Sursa: Reuters Am fost îndreptăţit să-i ard fotografia. Noi nu trăim în comunism, iar cei care susţin că Benedict al XVI-lea a făcut o mişcare îndrăzneaţă, greşesc”, s-a justificat Andrea Maggi, citat de publicaţia italiană La Repubblica, comparându-l pe fostul papă cu Francesco Schettino, căpitanul de navă acuzat că a abandonat vasul de croazieră Costa Concordia în timpul naufragiului, înainte ca toţi pasagerii să fi fost salvaţi. „Benedict al XVI-lea nu era un novice şi ştia la ce merge. El nu este un papă adevărat, din moment ce şi-a abandonat turma. S-a purtat exact ca şi căpitanul Schettino”, a afirmat preotul. Gian Stefano Orengo, primarul localităţii din nord-vestul Liguriei, unde s-a produs incidentul, a declarat unui post de radio local că gestul preotului paroh a determinat jumătate dintre credincioşi să iasă din biserică, înainte de încheierea liturghiei. „Înainte de a începe predica, preotul a luat o fotografie a papei şi a spus că el nu este un papă, un adevărat păstor, din moment ce şi-a abandonat turma”, a declarat Orengo, adăugând că preotul Maggi a ars fotografia lui Benedict al XVI-lea la flacăra unei lumânări. Sursa: www.Culte.ro Contor Accesări: 994, Ultimul acces: 2026-06-23 23:05:36
|
Timp total: 0.06s...
[]:1