Două sute de pelerini români au plecat în Israel[2013-03-05]Peste 200 de oameni care participă cu regularitate la slujbele de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului au participat duminică seară la o rugăciune de binecuvântare, înainte de a pleca în pelerinaj în Israel.Acesta este primul grup de români care pleacă spre Israel după reconcilierea dintre Patriarhia Ierusalimului şi Patriarhia Română. ”Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel s-a organizat de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului un grup de peste 200 de credincioşi care vor merge în pelerinaj în Ţara Sfântă să se închine la locurile sfinte. Scopul şi semnificaţia acestui pelerinaj este de a ne ruga la sfintele locuri şi de a ne întări în credinţă”, a declarat pentru TRINITAS TV Arhim. Ciprian Grădinaru. Pelerinii vor fi însoţiţi de patru ghizi clerici desemnaţi de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Pelerinii au primit din partea Sectorului Pelerinaje al Patriarhiei Române un ghid al locurilor sfinte şi eşarfe personalizate. În curând va fi înfiinţată Asociaţia Naţională a Centrelor de Pelerinaj din Biserica Ortodoxă Română pentru mai buna organizare a pelerinajelor cu scopul apărării şi promovării activităţilor pastorale şi misionare ale Bisericii. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 993, Ultimul acces: 2026-06-24 02:32:23
|
Timp total: 0.03s...
[]:1