Slujiri arhiereşti în Transilvania[2013-03-05]În Duminica a XXXIV-a după Rusalii, a întoarcerii Fiului risipitor, a doua duminică a Triodului, ierarhii din Transilvania au vorbit credincioşilor despre apropierea Sfântului şi Marelui Post, făcând un apel la pocăinţă, necesară în urcuşul duhovnicesc spre Înviere, informează Ziarul Lumina, Ediţia de Transilvania.Înalt Preasfinţitul Andrei, Arhiepiscop al Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Cluj-Napoca. În cuvântul de învăţătură, ierarhul le-a vorbit credincioşilor prezenţi despre pocăinţă. La finalul slujbei, IPS Andrei i-a premiat pe elevii care au obţinut rezultate deosebite la olimpiada de religie, etapa judeţeană. Mitropolitul Clujului a precizat că este important ca Şcoala, Biserica şi familia să conlucreze pentru ca tinerii să aibă o educaţie exemplară. Tot în Arhiepiscopia Clujului, credincioşii din Parohia Vălişoara, Protopopiatul Cluj I, s-au bucurat de prezenţa Preasfinţitului Vasile Someşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, care a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“. În cadrul slujbei a fost sfinţită şi pictura bisericii ce a fost efectuată în ultimii ani. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 961, Ultimul acces: 2026-06-23 20:08:09
|
Timp total: 0.08s...
[]:1