Prima Liturghie arhierească în paraclisul episcopal din Sântandrei - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Prima Liturghie arhierească în paraclisul episcopal din Sântandrei

[2013-03-05]
Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat, duminică, 3 martie 2013, în mijlocul credincioşilor din Sântandrei, comună suburbană a Oradiei, unde a săvârşit prima Sfântă Liturghie arhierească în paraclisul episcopal cu hramurile „Sfântul Apostol Andrei“ şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei“, aflat în construcţie, în sobor de preoţi şi diaconi, informează Ziarul Lumina, Ediţia de Transilvania.
În cuvântul de învăţătură, ierarhul a făcut un periplu teologic-exegetic şi duhovnicesc al Pildei întoarcerii fiului risipitor.
„Pericopa evanghelică ne pregăteşte pentru intrarea în Sfântul şi Marele Post, prin care începem călătoria ultimei săptămâni obişnuite dinainte de Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi, a Lăsatului sec de carne. În fapt, toate zilele pregătitoare ale Postului Păresimilor, şi în special duminicile, sunt tot atâtea etape ale urcuşului nostru duhovnicesc spre Înviere“, a spus PS Sofronie.
Ierarhul a evidenţiat lucrarea ctitoricească ce se desfăşoară în Eparhia Oradiei şi a felicitat parohia pentru curajul de a purcede la construirea noii biserici, în aceste vremuri de criză, evidenţiind şi colaborarea cu autorităţile locale.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 959, Ultimul acces: 2026-06-20 05:56:56