Duminica întoarcerii Fiului risipitor sărbătorită la biserica Parohiei Arad - Grădişte - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Duminica întoarcerii Fiului risipitor sărbătorită la biserica Parohiei Arad - Grădişte

[2013-03-05]
În Duminica Fiului risipitor, a XXXIV-a după Rusalii, Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului, a fost prezent în biserica Parohiei Arad-Grădişte din Protopopiatul Arad, informează Ziarul Lumina, Ediţia de Banat.
Asociaţia ortodoxă „Oastea Domnului“ a organizat în biserica Parohiei Arad-Grădişte un amplu program comemorativ dedicat împlinirii a 125 de ani de la naştere şi 75 de ani de la trecerea la cele veşnice a părintelui Iosif Trifa, întemeietorul asociaţiei, împlinirea a 90 de ani de la întemeierea acesteia şi trecerea celor 5 ani de la mutarea la Domnul a lui Moise Velescu, preşedinte al asociaţiei, enoriaş al acestei parohii.
La programul desfăşurat pe parcursul întregii zile, membrii asociaţiei, veniţi din diferite părţi ale ţării, dar şi credincioşii parohiei au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscop al Aradului. Înalt Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie, în cadrul căreia, sub titlul „Dreptate şi îndreptare“, subliniind frumuseţea Pildei întoarcerii fiului risipitor, a vorbit despre starea dintru început a omului, din care căzând, având deplina libertate a alegerii între bine şi rău, o poate recâştiga prin conlucrarea cu harul divin.
A amintit, de asemenea, că Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, cu promulgarea libertăţii religioase prin Edictul de la Milan pentru Imperiul Roman, îndeamnă la analizarea a ceea ce înseamnă libertatea creştină, conformă voinţei lui Dumnezeu şi ascultării cuvântului Său. După-amiază, IPS Timotei, reiterând pericopele zilei (I Corinteni 6 şi Luca 15), a arătat modul în care sărbătoririle şi comemorările prilejuite de această zi au trezit în conştiinţa celor prezenţi obligaţia de a continua lucrarea înaintaşilor în unitatea Bisericii, învăţăturile multiple din citirile zilei, prelucrate de cei care au cuvântat, recitat versuri sau interpretat imne, relevând bogăţia Sfintei Scripturi în tălmăcirea Sfintei Tradiţii, spre mai mare folos duhovnicesc şi câştigarea mântuirii. Preotul Viorel Roja, parohul locului, a adus mulţumiri chiriarhului pentru vizita pastorală, de asemenea, oaspeţilor din cadrul Oastei Domnului pentru împreuna-participare la momentele de comemorare şi înălţare duhovnicească.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 989, Ultimul acces: 2026-06-21 00:53:04