La Suceava va fi inaugurat Muzeul scrisului de mână[2022-01-26]de Iulian DumitraşcuLa Suceava va fi inaugurat în primăvara acestui an „Muzeul scrisului de mână” care îşi propune să prezinte publicului colecţii de cărţi, caiete, oracole, fotografii, scrisori, icoane, copii documente, pe care se află texte scrise caligrafic. Proiectul naţional cultural şi de învăţare colaborativă „Muzeul scrisului de mână” este organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor (Sectorul Educaţional-Teologic, Sectorul Cultural şi Departamentul Media), Casa Corpului Didactic „George Tofan” Suceava, Muzeul Naţional al Bucovinei şi Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera”. „Activităţile se desfăşoară în contextul Anului European al Tineretului, în perioada 23.01.2022 (Ziua Internaţională a Scrisului de mână) – 18.05.2022 (Ziua Internaţională a Muzeelor)”. „Contextul educaţional-cultural este dat şi de imperativul conservării valorilor culturale şi patrimoniale păstrate în familii, instituţii locale şi în biserici; de exersare a valorilor culturale în comunităţile şcolare şi eclesiale, ca şi în comunităţile extinse; ca şi de marcarea, prin activităţi culturale şi de învăţare colaborativă, experienţială, a anului 2022, declarat de Consiliul UE şi Parlamentul European – Anul European al Tineretului”, se precizează pe site-ul Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. Muzeul va avea două galerii: „Caligrafia secolului ce-a trecut” (obiecte culturale de patrimoniu, oferite de contributori) şi „Caligrafie pentru secole viitoare” (produse caligrafice contemporane, realizate de participanţi pentru exersarea şi promovarea scrisului de mână). Cei care doresc să contribuie la înfiinţarea „Muzeului scrisului de mână” se pot înscrie online. Potrivit organizatorilor, „Muzeul scrisului de mână” va fi inaugurat în 18 mai 2022, de Ziua Internaţională a Muzeelor. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 823, Ultimul acces: 2026-06-24 15:52:43
|
Timp total: 0.08s...
[]:1