Sf. Ier. Iosif cel Milostiv, „dar al Basarabiei pentru neamul românesc”, va ocroti o biserică din Bălţi[2022-01-26]de Ştefana TotorceaEpiscopul de Bălţi a slujit miercuri alături de Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi de Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, la Catedrala Mitropolitană din Iaşi. Aceasta şi-a cinstit ctitorul, pe Sf. Ier. Iosif cel Milostiv, născut lângă Bălţi şi numit de Mitropolitul Teofan „dar al Basarabiei pentru neamul românesc”. Episcopul Antonie a anunţat construirea la Bălţi a unei biserici care va fi ocrotită de sfânt. „Este emoţionant să mă aflu aici, pentru că ştiu că de aici a vorbit Sf. Iosif”, a spus Preasfinţitul Părinte Antonie vorbind de pe soleea Catedralei din Iaşi. „În acelaşi timp am venit cu o anumită îndrăzneală, pentru că vin din Basarabia, vin din Episcopia de Bălţi, unde se află satul Sfântului Ierarh Iosif. Răzălăi se află la 50 de kilometri de oraşul Bălţi.” Vorbind despre centrul cultural şi biserica a căror construcţie a fost iniţiată la Bălţi, ierarhul a afirmat: „Ştiu că, aşa cum a ctitorit aici, la Iaşi, ne va ajuta şi pe noi, basarabenii.” El i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru că le oferă basarabenilor ajutor. Episcopul de Bălţi a amintit că parcursul sfântului de la statutul de băiat neştiutor de carte din Basarabia la membru al Academiei Române şi sfânt al Bisericii „s-a întâmplat pentru că s-a aflat într-un spaţiu firesc, într-un spaţiu natural, într-un spaţiu unde limba română era la ea acasă”. Aceasta „este un exemplu pentru noi, basarabenii, ca să înţelegem mai bine ce înseamnă să fim împreună cu ţara, împreună cu neamul”, a adăugat ierarhul. „Basarabenii tânjesc după unire, pentru că ştiu că doar aşa pot creşte spiritual, doar aşa se pot dezvolta.” La sfârşitul slujbei, Părintele Mitropolit Teofan a spus că „omul bun este acela prin care Dumnezeu lucrează. Sfinţenia îmbracă haina bunătăţii pentru că bunătatea este dar al Duhului Sfânt”. Iar „bunătatea este haina sfinţeniei, pentru că prin bunătate puterea celui rău este alungată.” „Sfântul Ierarh Iosif este un dar al Basarabiei pentru neamul românesc, neam care nu mult după plecarea la cer a Sfântului Iosif a fost reîntregit prin venirea Basarabiei acasă”, a continuat părintele mitropolit. „Nădăjduim ca, prin rugăciunile tuturor sfinţilor români, a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, a sfinţilor de pe pământul Basarabiei, ca într-o bună zi, ceea ce doreşte românul cel mai adânc, adică reîntregirea ţării, să se împlinească, când va voi Dumnezeu. El va alege oameni de seamă în stânga şi în dreapta Prutului, pentru a împlini această minunată lucrare, acest dor al neamului românesc”, a încheiat Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan. Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv (Naniescu) a fost Mitropolitul Moldovei timp de 27 de ani, trecând la Domnul în 26 ianuarie 1902. Sfântul Sinod l-a canonizat în şedinţa din 5-6 octombrie 2017, iar proclamarea oficială a canonizării a avut loc în 25 martie 2018. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 851, Ultimul acces: 2026-06-24 15:52:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1