Clericii din Arhiepiscopia Târgoviştei au vorbit despre pastoraţia în mediul online la conferinţa administrativă lunară[2022-01-26]de Andrei UrsuleanClericii din Arhiepiscopia Târgoviştei au participat marţi, 25 ianuarie, la conferinţa administrativă lunară intitulată „Misiunea Bisericii în mediul on-line. Reguli de bună practică şi fake news”. În cadrul conferinţei au fost dezbătute teme precum pastoraţia şi catehizarea creştinilor prin intermediul platformelor online. La evenimentul organizat online, pe platforma ZOOM, au participat preoţii din protopopiatele Târgovişte Sud, Titu şi Găieşti împreună cu protoiereii şi preoţii consilieri de la Centrul Eparhial. În intervenţia avută, Înaltpreasfinţitul Părinte Nifon, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Târgoviştei, a subliniat necesitatea de intensificare a catehizării şi a misiunii pastorale a Bisericii în mediul online. La final, ierarhul a vorbit despre modalităţile de identificare a ştirilor false şi a prezentat utilitatea broşurii misionare intitulată „Noile mijloace de comunicare socială – un Areopag al timpului nostru”, publicată de Editura Arhiepiscopiei Târgoviştei. Referatul principal al conferinţei a fost prezentat de preotul Victor Stanciu, de la Parohia „Domniţa Bălaşa”, care a evidenţiat principalele motive, beneficii şi pericole ale intensificării şi extinderii misiunii pastorale a Bisericii prin intermediul platformelor online. În încheiere, a fost organizată o sesiune de dezbatere, prin care clericii şi-au împărtăşit experienţele şi opiniile asupra temelor propuse. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 856, Ultimul acces: 2026-06-24 15:52:43
|
Timp total: 0.04s...
[]:1