IPS Irineu la Aiud: Fiecare creştin este o lumină, un misionar care trebuie să Îl vestească altora pe Hristos[2022-01-26]de Andrei UrsuleanÎnaltpreasfinţitul Părinte Irineu a oficiat duminică, 23 ianuarie, Sfânta Liturghie la biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din parohia Aiud II, pentru a marca împlinirea a 100 de ani de la înfiinţarea comunităţii parohiale. În cuvântul rostit, Arhiepiscopul Alba Iuliei le-a vorbit celor prezenţi despre demnitatea şi misiunea creştinului în zilele noastre. „Creştinii adevăraţi nu numai că iubesc lumina, dar ei şi doresc să împărtăşească altora bucuria lor de a fi în lumină, doresc să-i ajute pe alţii, să-L asculte pe Hristos şi să facă binele”, a subliniat ierarhul. „Fiecare creştin este o lumină, un misionar care trebuie să Îl vestească altora pe Hristos şi să dea mărturie despre Hristos, pentru ca oamenii să-L poată simţi pe Dumnezeu în mod deplin, să-L vadă mai limpede şi să-L iubească în chip desăvârşit”. „Astăzi, când rătăcirea de la dreapta credinţă, păcatele de tot felul, ura şi egoismul întunecă viaţa omenirii, noi suntem chemaţi să răspândim pretutindeni lumina harului, lumina adevărului, lumina credinţei şi lumina iubirii iertătoare şi regeneratoare”, a adăugat în încheiere Înaltpreasfinţitul Părinte. Alături de ierarh, la slujbă au participat preotul paroh Ioan Bogdan, protopop de Aiud, şi părintele Mihai Ciurtin, împreună-slujitor al parohiei Aiud II. Comunitatea parohială din Aiud II a fost înfiinţată în anul 1922, la scurt timp după ce Episcopul Nicolae a fost întronizat Chiriarh al Clujului. Până în anul 1937, când a fost pusă piatra de temelie a bisericii „Sfinţii Trei Ierarhi”, slujbele religioase au fost oficiate într-o capelă improvizată. Săptămâna aceasta, duminică, 30 ianuarie, comunitatea parohială de la Aiud II îşi va cinsti ocrotitorii pe Sfinţii Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 916, Ultimul acces: 2026-06-24 15:52:43
|
Timp total: 0.09s...
[]:1