Unirea Principatelor a fost serbată la Bălţi cu rugăciuni şi depunere de flori la statuia Sf. Ştefan cel Mare[2022-01-25]de Ştefana TotorceaPreasfinţitul Părinte Antonie a sărbătorit luni Unirea Principatelor la Bălţi, oficiind slujba de Te Deum şi apoi depunând flori la statuia Sf. Domnitor Ştefan cel Mare. Ierarhul a fost însoţit la ambele ceremonii de Consulul General al României la Bălţi, Petrişor Dumitrescu. Slujba de Te Deum a fost oficiată la Biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos”. Episcopul de Bălţi a explicat importanţa Unirii Principatelor, din 1859, şi a amintit şi de Unirea Basarabiei cu Ţara Mamă în 1918. Participanţii la serviciul religios au ascultat şi un scurt cuvânt din partea Consulului General al României la Bălţi. După slujbă, consulul general şi ierarhul, însoţiţi de clerici şi de reprezentanţii Consulatului General al României la Bălţi, au mers la statuia Sfântului Domnitor Ştefan cel Mare din centrul oraşului, unde au rostit rugăciuni şi au depus flori. Ceremonia publică de la statuie a fost organizată de Asociaţia pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălţi, prezidată de Mihai Verhoveţchi. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 830, Ultimul acces: 2026-06-24 16:50:52
|
Timp total: 0.03s...
[]:1