Vecernia Unirii la Parohia Sf. Martiri Brâncoveni din Soroca: Cea mai mare pandemie este lipsa de memorie[2022-01-25]de Ştefana TotorceaMica Unire a fost sărbătorită la Parohia Ortodoxă Română „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Soroca printr-un program intitulat Vecernia Unirii, cu rugăciuni, cântece şi lecţii de istorie. „Cea mai mare pandemie este lipsa de memorie”, a spus unul din participanţi, care a subliniat că românii nu trebuie să uite cine sunt şi cum s-a făcut Unirea. Evenimentul a început cu o vecernie oficiată de părintele Sorin Huluţă-Saftiuc, apoi a continuat cu rememorarea evenimentelor istorice din 1859. Au vorbit Olga Gherghelejiu, preşedinta Consiliul Unirii din Soroca, Iurie Tănase, vicepreşedintele raionului şi alţi participanţi. Artiştii Victor Buruiană, Anatol Rudei, Nicolae Jelescu şi Viorel Burlacu au interpretat melodii şi au recitat poezii despre unitatea de neam a românilor. Muzicianul Viorel Burlacu a amintit că Soroca a fost printre primele teritorii româneşti care s-au unit cu Ţara Mamă în 1918. „Are o însemnătate deosebită Soroca pentru Unire. Chiar dacă noi suntem românii din afara ţării, uitându-ne în memorie, poate învăţăm şi noi să facem Unirea”, a spus artistul, amintind că nici în 1859 nu a fost uşor de făcut. Muzicianul Viorel Burlacu. Foto: Ludmila Talmazan „Cea mai mare pandemie este lipsa de memorie. Noi suferim de acest lucru”, a mai spus el. Preotul Sorin Huluţă-Saftiuc a venit în 2010 de la Oneşti, judeţul Bacău, ca să slujească la Soroca. În 2012 a ctitorit, cu sprijin de la comunitatea locală şi de la Guvernul României, un lăcaş de cult în stil maramureşean cu capacitatea de aproximativ 100 de persoane. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 849, Ultimul acces: 2026-06-24 16:49:04
|
Timp total: 0.03s...
[]:1