Mitropolitul Andrei a devenit cetăţean de onoare al Municipiului Baia Mare[2022-01-25]de Andrei UrsuleanLa împlinirea vârstei de 73 de ani, luni, 24 ianuarie, Mitropolitul Andrei al Clujului, Maramureşului şi Sătmarului a primit din partea Consiliului Local Baia Mare titlul de „Cetăţean de onoare” al municipiului. Ceremonia a avut loc la Cluj-Napoca, în Catedrala Mitropolitană, la finalul unei slujbe de Te Deum oficiate cu ocazia aniversării. La eveniment, au fost alături de Mitropolitul Clujului alţi trei ierarhi: Episcopul Iustin al Maramureşului şi Sătmarului, Episcopul-vicar Benedict Bistriţeanul şi Arhiereul vicar Timotei Sătmăreanul. Titlul i-a fost înmânat de către primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, „în semn de mulţumire pentru activitatea prestigioasă pusă în slujba credinţei, culturii şi spiritualităţii româneşti, pentru dragostea de oameni căreia îi stau mărturie nenumăratele fapte de filantropie”, a subliniat acesta. În încheiere, Părintele Mitropolit a mulţumit pentru titlul şi urările primite apoi a făcut referire la cei 44 de ani de când a intrat în cler. „Patruzeci şi patru de ani de misiune foarte repede trec, dar să dea Dumnezeu să treacă cu folos şi să vedem Biserica noastră mergând înainte. Să-i vedem pe credincioşii noştri că biruiesc asupra tuturor încercărilor, greutăţilor pe care această viaţa ni le pune în faţă. Mulţumim dumneavoastră tuturor, mulţumim mult!”. La final, Preasfinţitul Părinte Iustin i-a oferit Mitropolitului Andrei, din partea Sinodului Mitropolitan, o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 835, Ultimul acces: 2026-06-24 17:49:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1