PS Nestor a oficiat prima sfinţire de biserică în calitate de Episcop al Devei şi Hunedoarei[2022-01-25]de Andrei UrsuleanPreasfinţitul Părinte Nestor a târnosit duminică noua biserică din satul Chercheş, parohia Popeşti, închinată „Adormirii Maicii Domnului”. După slujba de sfinţire, Episcopul Devei şi Hunedoarei a oficiat Sfântă Liturghie. În cuvântul rostit, Părintele Episcop a explicat semnificaţiile teologice ale rânduielii târnosirii lăcaşurilor de cult şi a subliniat rolul pe care Biserica îl are în comunitate. În continuare, ierarhul le-a vorbit celor prezenţi despre importanţa participării în fiecare zi, de duminică sau de sărbătoare, la Sfânta Liturghie. La final, Preasfinţitul Părinte Nestor l-a hirotesit iconom-stavrofor pe preotul paroh Florin Vasiu. Totodată, ierarhul a oferit acte de cinstire fostului preot paroh Radu Scânteie şi preotului pensionar Ioan Coţa pentru eforturile depuse în construcţia lăcaşului de cult. În duminica precedentă, pe 14 ianuarie, PS Nestor a sfinţit pictura bisericii „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare” din Hunedoara, biserica din Chercheş fiind prima biserică sfinţită anul acesta în Episcopia Devei şi Hunedoarei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 828, Ultimul acces: 2026-06-24 16:05:44
|
Timp total: 0.13s...
[]:1