Te Deum la Cahul de Ziua Unirii Principatelor: „La fiecare slujbă ne rugăm pentru darul unităţii mult râvnit de strămoşi”[2022-01-25]de Sorin IoniţeEpiscopul Veniamin al Basarabiei de Sud a oficiat luni, 24 ianuarie, o slujbă de Te Deum la împlinirea a 163 de ani de la Unirea Principatelor Române. Ierarhul a subliniat că se cuvine să mulţumim lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care le-a revărsat asupra poporului român de-a lungul secolelor. „Unul dintre marile daruri este darul unităţii pentru care noi ne rugăm la fiecare slujbă şi care a fost foarte mult râvnit de-a lungul secolelor de strămoşii noştri”, a spus PS Veniamin. Preasfinţia Sa a evocat momentul Unirii Principatelor, dar a amintit apoi şi de Mihai Viteazul şi de Sfântul Domnitor Ştefan cel Mare care s-au luptat pentru păstrearea credinţei, a integrităţii şi unităţii românilor. Slujba a fost oficiată în Paraclisul de la Sediul Episcopiei Basarabiei de Sud, aflat în Cahul, Republica Moldova. La eveniment a participat şi doamna Anca Corfu, Consulul General al României la Cahul. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 820, Ultimul acces: 2026-06-24 17:04:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1