Comemorarea Arhiepiscopului Raymund Netzhammer la Catedrala Sf. Iosif[2022-01-22]Miercuri, 19 ianuarie 2022, s-au împlinit 160 de ani de la naşterea Arhiepiscopului Raymund Netzhammer (1862-1945), o figură marcantă în istoria Arhidiecezei de Bucureşti. Cu această ocazie, ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, a prezidat o Sfântă Liturghie cu Recviem în Catedrala Sf. Iosif.În cadrul omiliei, ÎPS Aurel Percă a creionat portretul marelui benedictin care a păstorit Arhidieceza de Bucureşti în perioada 1905-1924: „Avem o datorie să ne întoarcem în timp şi să ne amintim de conducătorii noştri, care ne-au vorbit de Cuvântul lui Dumnezeu, care au lucrat în mijlocul nostru, cum ne îndeamnă Scrisoarea către Evrei. Avem multe de învăţat din viaţa Arhiepiscopului Netzhammer. Înainte de toate, când a venit în România a învăţat repede limba română şi s-a acomodat foarte repede la mentalitatea acestui ţinut. A iubit foarte mult România; s-a remarcat printr-o predilecţie deosebită faţă de Dobrogea şi a adus multiple contribuţii la cunoaşterea istoriei acestui ţinut. A fost arheolog, iubitor al geografiei, matematician, colecţionar de obiecte rare şi a dorit să pună în evidenţă acest tezaur al unui ţinut puţin cunoscut.” Prelatul a continuat: „A fost un bun păstor al Arhidiecezei de Bucureşti, contribuind la dezvoltarea şcolii, la încurajarea învăţământului catolic în Arhidieceză; s-a remarcat ca un adevărat ctitor de biserici. Este pentru noi uimitor faptul că a ţinut foarte mult la poporul român, iar atunci când a plecat şi şi-a încheiat misiunea, a plecat cu conştiinţa împăcată că şi-a făcut datoria. Implorăm de la Dumnezeu milostivirea Sa, pentru a-l răsplăti pentru tot binele pe care l-a făcut în activitatea sa de păstor al Arhidiecezei de Bucureşti.” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 885, Ultimul acces: 2026-06-24 17:19:51
|
Timp total: 0.06s...
[]:1