Biblia nu este o carte învechită, demodată, ci o carte mereu actuală[2022-01-22]Sâmbătă, 22 ianuarie 2022, în Aula Sinodală a Catedralei Romano-Catolice „Maria Regină” din Iaşi, a avut loc simpozionul biblic cu tema „Fericiţi sunt aceia care ascută Cuvântul lui Dumnezeu!” (Lc 11,28), organizat de directorii a două oficii din Dieceza de Iaşi, Oficiul pentru Pastoraţia Biblică şi Oficiul pentru Ecumenism. Acest eveniment a fost ocazionat de marcarea Duminicii Cuvântului lui Dumnezeu, chiar în Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor.Acest simpozion a pus la aceeaşi masă invitaţi de seamă din cadrul Comunităţii Evreieşti, al Bisericii Ortodoxe, al Comunităţii Penticostale şi al Bisericii Catolice, care au prezentat în alocuţiunile lor locul şi rolul pe care îl are Cuvântul lui Dumnezeu în cadrul comunităţilor religioase pe care le reprezintă. După cuvântul de deschidere adresat de Preasfinţitul Iosif Păuleţ, Episcop al Diecezei Romano-Catolice de Iaşi, care şi-a exprimat bucuria cu privire la desfăşurarea acestui eveniment unic în istoria Bisericii noastre locale, a urmat introducerea la Duminica Cuvântului lui Dumnezeu, realizată de sr. Iuliana Neculai, NDS, director al Oficiului pentru Pastoraţia Biblică. Sr. Iuliana a vorbit despre naşterea iniţiativei cu privire la instituirea unei zile speciale dedicate Bibliei, scopul, importanţa şi momentul ales pentru celebrare. Una dintre ideile subliniate este aceea că, lumea de astăzi nu mai caută inspiraţia în Biblie; însă, cu toate acestea, Cuvântul lui Dumnezeu nu a dispărut în totalitate din conştiinţa modernă, iar acest Cuvânt sapă în lume precum un vulcan care erupe periodic. Au urmat prezentările invitaţilor la simpozion. Reprezentantul Comunităţii Evreieşti din Iaşi, Albert Lozneanu, şi-a intitulat prezentarea astfel: „Fiecare evreu este responsabil, unul pentru celălalt”. Acesta a subliniat importanţa faptului că fraţii să fie mereu împreună, importanţa trăirii cu conştiinţa propriei sfinţiri -„kiduş”, importanţa faptului de a-l percepe pe Dumnezeu ca un Părinte bun şi nu ca un stăpân… aspecte care pot deveni parte din viaţa omului prin însuşirea Sfintei Scripturi, prin intermediul educaţiei realizată încă de la vârste fragede (de exemplu, copiii evrei învaţă alfabetul Torei încă de la vârsta de 3-4 ani) şi prin intermediul familiei. Educaţia se referă îndeosebi la formarea copiilor „să învăţaţi pe copiii voştri…” (….), acesta fiind un act de predare către copii în fiecare moment al existenţei adulţilor, care sunt transmiţători pentru copii şi care pot oferi copiilor ceea ce ei trăiesc. Cine îşi însuşeşte versetul „să pui cuvintele mele în inima ta şi în sufletul tău…”, cine trăieşte aceste cuvinte în viaţa sa, va reuşi să le şi ofere copiilor săi. Conceptul de familie face referire nu doar la familia nucleu, unde se întâlnesc cele mai profunde legături şi unde se transmit valorile, ci şi la membrii „familiei extinse”, care din perspectiva Torei este privită ca o comunitate complet diferită, care presupune responsabilitate pentru fratele tău, pentru aproapele tău, iar în conştiinţa evreiască sentimentul familiei triumfă. Reprezentantul Bisericii Ortodoxe, pr. Cătălin Vătămanu, a prezentat tema „Sfânta Scriptură – Cuvântul lui Dumnezeu, viu şi lucrător în Biserica Ortodoxă”. Acesta a menţionat care este rolul Sfintei Scripturi în viaţa Bisericii şi rolul Sfintei Scripturi în învăţământul academic. Astfel, invitatul a precizat faptul că Sfinţii Părinţi spuneau că „existenţa noastră teologică izvorăşte din Sfintele Scripturi”, iar în lectura Evangheliei trebuie să trecem dincolo de litera Scripturii, pentru a căuta spiritul ei. De asemenea, a fost subliniată ideea că nu există rugăciune fără amprenta Sfintei Scripturi, iar limbajul liturgic este eminamente biblic, fără a scăpa din vedere faptul că Biserica este amprentată de Sfânta Scriptură în iconografie. Cu privire la rolul Scripturii în învăţământul academic, lectorul a menţionat că este necesară actualizarea Cuvântului lui Dumnezeu, iar Sfânta Scriptură trebuie aşezată în inimile noastre, pentru a fi lucrătoare şi vie în viaţa noastră. Reprezentantul din partea Comunităţii Penticostale, Marian Pădureţ, a prezentat tema: „Sfânta Scriptură pentru creştinul neoprotestant” şi a vorbit despre canonul Sfintei Scripturi în Biserica Neoprotestantă, autoritatea Sfintei Scripturi care este normă pentru viaţă şi conduită, inspiraţia divină a Sfintei Scripturi şi despre rolul Sfintei Scripturi. Domnul Pădureţ a subliniat accentul care se pune în Biserica Neoprotestantă pe citirea, explicarea şi memorarea Cuvântului lui Dumnezeu, iar modul în care se raportează credinciosul la Sfânta Scriptură se realizează în trei direcţii: citirea individuală a Sfintei Scripturi, studiul Sfintei Scripturi prin programe de studiere metodică şi zel misionar. Lectorul a afirmat că atâta timp cât noi, cei care îl iubim pe Isus, ne vom orienta privirea şi ne vom aduna în jurul Sfintei Scripturi, vom găsi binecuvântarea lui Dumnezeu care să ne îndrume. Reprezentantul Bisericii Catolice, pr. Marius Taloş, a prezentat tema: „Biblia: spune-mi cum mă citeşti, ca să-ţi spun cine eşti!”. Pr. Marius a menţionat că există două moduri de a citi Biblia: primul mod, precum un balon de cristal – ca mod de a prezice viitorul şi al doilea mod, în oglindă – prin citirea Bibliei realizăm faptul că noi suntem citiţi de Sfânta Scriptură, că noi suntem priviţi în oglinda Cuvântului lui Dumnezeu în viaţa de zi cu zi, în momentele de cumpănă şi în suferinţă. A fost accentuată şi importanţa meditării Cuvântului lui Dumnezeu prin exerciţii spirituale, a ascultării Cuvântului, a reflectării Cuvântului şi transformarea acestuia într-o lucrare în viaţa noastră. Cine citeşte atent Biblia reuşeşte să vadă măreţia lui Dumnezeu într-un mod mai acut şi înţelege importanţa fratelui/aproapelui său. La final, a fost citit un text biblic, din Dt 11,18-21, text asupra căruia invitaţii şi-au exprimat propriul punct de vedere, modul propriu de înţelegere şi de transpunere a textului în viaţa zilnică. Pe parcursul simpozionului a fost menţionat de mai multe ori faptul că Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, nu este o carte învechită, demodată, ci este o carte mereu actuală, cu valoare veşnică. În concluziile finale, moderatorul simpozionului, pr. Iosif Antili, a precizat că acest simpozion a reprezentat o reală onoare pentru Biserica Catolică de Iaşi prin invitaţii prezenţi şi prin frumuseţea prezentărilor realizate, a fost un eveniment unic, o zi de binecuvântare în care planul academic şi cel pastoral s-au întrepătruns, dar, dincolo de toate acestea, ziua de astăzi a oferit posibilitatea redescoperirii frumuseţii lui „a fi împreună”, persoane de diferite confesiuni, unite de dragostea pentru Sfânta Scriptură şi de respectul şi preţuirea reciprocă. (Maria Minuţ pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 876, Ultimul acces: 2026-06-24 17:10:03
|
Timp total: 0.03s...
[]:1