Reuniune a Comisiei Sinodale Arhieparhiale[2022-01-23]Joi, 20 ianuarie 2022, la ora 16, Comisia Sinodală Arhieparhială s-a reunit pentru a analiza stadiul parcursului sinodal la momentul actual şi pentru a stabili metodele de consultare implementabile în comunităţile rom. Întâlnirea a avut loc în biserica „Sfântul Apostol Andrei şi Fericitul Episcop Ioan Suciu” din cartierul Barbu Lăutaru din Blaj, biserică vizitată de Sfântul Părinte Papa Francisc în anul 2019. Lucrările Comisiei au fost prezidate de Preasfinţia Sa Cristian Crişan, Episcop auxiliar, prezent din încredinţarea Preafericirii Sale Lucian Cardinal Mureşan, Arhiepiscop şi Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş.Din Comisia Sinodală Arhieparhială fac parte următorii membri: Preasfinţia Sa Cristian Crişan, Episcop Auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş; pr. Liviu Ursu, Vicar judecătoresc al Arhieparhiei; pr. Cristian Barta, decan al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică, Universitatea Babeş-Bolyai; pr. Anton Rus, director al Departamentului Blaj al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică, Universitatea Babeş-Bolyai; sr. Antoaneta CMD, superioara comunităţii din Blaj a Congregaţiei Maicii Domnului; prof. Cecilia Veronica Frăţilă, director al Liceului Teologic Greco-Catolic „Sfântul Vasile cel Mare”, Blaj; prof. Gabriela Maria Megieşan, credincioasă laică a parohiei Blaj I – Catedrala; şi diaconul Ioan-Ştefan Dumitraş, cancelar al Curiei Arhiepiscopale Majore. Au participat ca invitaţi, în calitate de consultanţi, pr. Ioan Hoca, paroh al parohiei Blaj III – Barbu Lăutaru, şi pr. Ciprian Ioan Suciu, viceparoh al aceleiaşi comunităţi. Conform îndemnului din scrisoarea comună prin care Cardinalul Mario Grech, secretar general al Sinodului Episcopilor, şi Cardinalul Kurt Koch, preşedinte al Consiliului Pontifical pentru Unitatea Creştinilor, oferă sugestii pentru punerea în aplicare a dimensiunii ecumenice în cadrul procesului sinodal din Bisericile locale: „Atât sinodalitatea, cât şi ecumenismul sunt procese ale mersului împreună”, întâlnirea s-a încheiat prin rostirea rugăciunii inspirate de tema unităţii. „Tată ceresc, aşa cum magii au călătorit spre Betleem călăuziţi de stea, tot astfel, cu lumina Ta cerească, călăuzeşte Biserica Catolică astfel încât să meargă împreună cu toţi creştinii în această perioadă sinodală. După cum magii erau uniţi în adorarea lui Cristos, apropie-ne tot mai mult de Fiul Tău şi apropie-ne unii de alţii, pentru a deveni semn al unităţii pe care o voieşti pentru Biserica Ta şi pentru întreaga creaţie. Îţi cerem aceasta prin Cristos, Domnul nostru. Amin”. (Diacon Ioan-Ştefan Dumitraş, Biroul de Presă al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 857, Ultimul acces: 2026-06-24 16:58:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1