SRUC Iaşi 2022: A cincea zi, căminul „Sf. Iosif”[2022-01-24]Sâmbăta, 22 ianuarie 2022, celebrarea din a cincea zi a octavei de rugăciune pentru unitatea creştinilor la Iaşi a avut loc în capela Căminului de bătrâni „Sfântului Iosif” al Fiicelor Sfintei Fecioare Maria a Divinei Providenţe. A prezidat PS Iosif Păuleţ.„Dinspre răsărit răsare o lumină mare”. Cu acest îndemn am început momentul de rugăciune urmând steaua care ne precedă şi conduce la lumina adevărată care este: Cristos. Scripturile ne spun cum Domnul merge cu poporul Său, îl protejează şi îl îngrijeşte zi şi noapte. Poate că drumul nu este întotdeauna drept: uneori trebuie să ne retragem singuri, alteori trebuie să ne întoarcem pe un alt traseu. Dar în tot pelerinajul nostru prin această viaţă putem fi siguri că Dumnezeu, care „nici nu doarme, nici nu se odihneşte”, veghează asupra paşilor noştri. Chiar şi în cel mai mare întuneric, lumina lui Dumnezeu este mereu cu noi. Foarte frumos, părintele predicator Lucian Păuleţ prin învăţătura sa ne conduce la mesajul principal al acestei zile, cum Dumnezeu călăuzeşte, cu lumina stelei, oamenii din fiecare popor, rasă şi naţiune, sărac sau bogat, dependent sau liber, credincios sau necredincios, sfânt sau păcătos, că nimeni nu este exclus de la iubirea lui Dumnezeu. Magii ne spun că la ieslea lui Isus este loc pentru fiecare dintre noi. Cu lumina Duhului Sfânt, pe care Dumnezeu ni-l trimite, ne permite să contemplăm cu ochii credinţei adevăratul Prunc Dumnezeu şi în el să descoperim chemarea la unitatea şi reconcilierea tuturor lucrurilor în Cristos, tratând pe cel diferit de noi ca pe un frate. Duhul este cel care ne scoate din întunericul nostru şi din necazurile noastre pentru a ne introduce în lumina şi în viaţa lui Cristos pentru a fi fraţi uniţi în aceeaşi Biserică. Am ascultat şi îndemnul frăţesc al părintelui paroh Dumitru Carp de la biserica ortodoxă „Pogorârea Duhului Sfânt”, care prin exemple şi mărturiile sale ne-a demonstrat că se poate trăi împreună fraternitatea. În încheiere, pr. Alphonse Bakthis Walagan SDC a mulţumit Preasfinţiei Sale Iosif Păuleţ, Episcop de Iaşi, care ne-a îndemnat să continuăm cu ajutorul lui Dumnezeu să trăim în unitate, armonie, dragoste şi pace, părintelui predicator, Lucian Păuleţ, pentru frumoasele cuvinte încurajatoare de la predica de azi, celorlalţi preoţi din altar, precum şi tuturor credincioşilor şi persoanelor consacrate prezente. Următoarea celebrare din cadrul acestei Săptămâni de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor la Iaşi va avea loc duminică, 23 ianuarie, la ora 17.00 în Parohia „Fericitul Ieremia Valahul” din Tomeşti. (sr. Maria Cotnăreanu pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 856, Ultimul acces: 2026-06-24 17:04:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1