Întâlnire ecumenică în biserica romano-catolică „Preasfânta Treime” din Reşiţa[2022-01-25]Sâmbătă, 22 ianuarie a.c., PS Iosif Csaba Pál, Episcop de Timişoara, PS Ioan-Călin Bot, Episcop auxiliar de Lugoj şi PS Lucian Mic, Episcop ortodox al Caransebeşului s-au reunit pentru o ultimă întâlnire ecumenică, în acest an, desfăşurată la biserica romano-catolică „Preasfânta Treime” din Reşiţa-Govândari. La acest eveniment au participat, de asemenea, şi arhidiaconi, respectiv decani/protopopi şi preoţi aparţinând celor patru confesiuni reprezentate (ortodoxă română, greco-catolică, romano-catolică, dar şi reformată), precum şi oficialităţi ale municipiului Reşiţa, respectiv ale Forumului Democrat al Germanilor din Banatul Montan.Întâlnirea a debutat cu cântarea versetului „Serva eos in nomine Tuo” („Păstrează-i în numele Tău”), motoul PS Episcop Iosif Pál, linia melodică fiind compusă şi armonizată de corul „Gaudete” al bisericii „Preasfânta Treime” – gazda întâlnirii din această seară. Ulterior, Episcopul diecezan de Timişoara a salutat întregul popor al lui Dumnezeu prezent la întâlnire, transmiţând câteva impulsuri: „Încă de când am ales motoul pe care l-am cântat împreună, am realizat că numai El, Domnul, poate să ne ţină în unitate, în numele Său; noi, oamenii, suntem uneori capabili doar să stricăm lucrarea lui Dumnezeu. Astăzi suntem aici să îl rugăm din tot sufletul, din toată inima, uniţi într-un singur gând şi un singur suflet pentru ca să rămână şi să crească unitatea între noi, toţi, cei de diferite confesiuni. Cu toţii suntem persoane pentru care Isus Cristos şi-a dat viaţa, iar El ne consideră ai Săi. Să căutăm să îl urmăm şi să sperăm că El va construi unitatea.” Salutul Episcopului a fost urmat de invitaţia adresată tuturor credincioşilor de a participa la o rugăciune comună, Vesperele, parte din Orele canonice, care în total sunt şapte servicii religioase recitate sau cântate în Biserica Latină şi în Bisericile Răsăritene pe durata unei zile. Practica recitării rugăciunilor zilnice a derivat din tradiţia iudaică de a ridica laude Domnului la ore anumite pe parcursul zilei şi nopţii: de exemplu, în Faptele Apostolilor, Ioan merge la Templu la rugăciunea de amiază (Fapte. 3:1). În Psalmul 119 David spune: „De şapte ori pe zi te laud, pentru judecăţile tale drepte.” Cuvântul de învăţătură al acestei întâlniri i-a revenit PS Lucian Mic, Episcop ortodox al Caransebeşului, care a transmis gânduri de înţelepciune, dintre care am reţinut câteva: „Ne închinăm, cu toţii, aceluiaşi Dumnezeu, întreit în cele trei persoane: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt. Preasfânta Treime este izvorul iubirii şi al luminii veşnice. Suntem creaţi de Dumnezeu pentru a fi nemuritori. Dar eşecul existenţial ne-a scos din Eden. Însă, Cristos, prin moartea Sa pe cruce a biruit de fapt moartea noastră.” Făcând referire la sfinţi ai Bisericii universale, Episcopul de Caransebeş a ales câteva fragmente cu care a îmbogăţit sufletul celor prezenţi la întâlnire, citând din lucrările Sf. Francisc de Assisi, din Imnele Iubirii Dumnezeieşti aparţinând Sf. Simeon cel Nou Teologul, dar şi din Confesiunile Sf. Augustin de Hipona. Un alt moment important al serii de rugăciune a fost reprezentat de cuvintele pe care PS Ioan, Episcop auxiliar de Lugoj le-a adresat fraţilor şi surorilor în Cristos: „Sunt aici, şi am fost şi în celelalte zile, să învăţ. Drept concluzie, vreau să spun doar două cuvinte: cunoaştere şi preţuire. Am auzit în glasurile Dvs, când aţi cântat şi v-aţi rugat, că există nuanţe, că există schimbări, care nu sunt regăsite atunci când vorbim şi cântăm în altă parte. Vocea ni se schimbă atunci când cântăm şi vorbim în faţa Domnului. Şi, de asemenea, am văzut în ochii Dvs, o strălucire diferită atunci când ascultă Cuvântul lui Dumnezeu, decât atunci când văd altceva. Alături de voi, l-am găsit şi eu pe Dumnezeul meu, pe care şi eu îl caut.” În încheiere, Episcopul Iosif Csaba Pál a menţionat că urmând exemplul sfinţilor, trebuie şi noi să ne continuăm vieţile noastre, sperând că întâlnirile dintre credincioşi şi ecumenismul vor produce efecte pozitive pe termen lung. Momentul culminant şi, totodată, cel de încheiere al acestei seri, a fost rugăciunea „Tatăl nostru”, ocazie cu care toţi cei prezenţi, aparţinând diferitelor confesiuni, dar fiind totuşi fraţi şi surori în Cristos, au putut să înalţe împreună această rugăciune a Domnului, în limbile română, maghiară şi germană Tatălui ceresc. Rugăciunea ecumenică a fost transmisă live pe pagina de Facebook a Episcopiei de Timişoara, evenimentul fiind surprins fotografic de toate cele trei Episcopii implicate. (Biroul de presă al Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 905, Ultimul acces: 2026-06-24 17:04:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1