SRUC Iaşi 2022: A şasea zi, parohia „Fer. Ieremia”[2022-01-25]Celebrarea din cea de-a şasea zi a Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor pentru credincioşii din Iaşi şi parohiile învecinate a avut loc duminică, 23 ianuarie 2022, în parohia „Fericitul Ieremia” din Tomeşti. Tema celebrării din aceasta zi a fost: „Au văzut copilul împreună cu Maria, mama lui. Apoi, căzând la pământ, l-au adorat (Mt 2,11) – Reuniţi în adoraţie faţă de unicul Domn”.Credincioşii au avut bucuria de a-l reîntâlni pe păstorul Diecezei de Iaşi, Episcopul Iosif Păuleţ, care a prezidat celebrarea orei de rugăciune. După proclamarea cuvântului din Sfânta Scriptură, pr. predicator Robert Râtan a subliniat importanţa „simfoniei” de rugăciune pentru unitate pe care o trăim în aceste zile, arătându-ne mereu încrederea că Dumnezeu este acela care ne va oferi unitatea şi va vindeca lumea rănită de dezbinare. La sfârşitul celebrării, Episcopul Iosif Păuleţ a încurajat prin cuvintele sale pe toţi cei prezenţi de a menţine mereu vie speranţa şi încrederea în realizarea deplină a unităţii creştinilor, în ciuda paşilor dificili care încă se parcurg. Subliniind cuvintele lui Isus care ne-a spus „Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele mele nu vor trece” (Mt 24,35), Preasfinţitul i-a îndemnat pe toţi să rămână încrezători în faptul că Dumnezeu va realiza unitatea mult dorită. (pr. Iosif Tiba pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 878, Ultimul acces: 2026-06-24 17:05:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1