Întâlnire ecumenică şi de rugăciune la Oţelu Roşu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Întâlnire ecumenică şi de rugăciune la Oţelu Roşu

[2022-01-25]
În cadrul Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor ce se desfăşoară în fiecare an în săptămâna 18-25 ianuarie, joi, 20 ianuarie 2022 la biserica greco-catolică „Naşterea Maicii Domnului” din Oţelu-Roşu a avut loc o întâlnire ecumenică şi de rugăciune, organizată în conlucrare frăţească de Preasfinţitul Lucian Mic, Episcop ortodox al Caransebeşului, Excelenţa Sa Iosif-Csaba Pál, Episcop romano-catolic de Timişoara şi Preasfinţia Sa Călin-Ioan Bot, Episcop auxiliar greco-catolic de Lugoj. Alături de cei trei ierarhi au luat parte preoţi protopopi şi decani, precum şi preoţi parohi aparţinând celor trei confesiuni împreună cu credincioşi ortodocşi, greco-catolici şi romano-catolici din Oţelu Roşu, Băuţar, Caransebeş, Reşiţa şi de pe Valea Bistrei.

În deschiderea programului, Preasfinţitul Ioan i-a salutat pe cei prezenţi şi a prezentat programul întâlnirii. De-asemenea a adus salutul Preasfinţitului Alexandru Mesian, Episcop Eparhial de Lugoj cu această ocazie. Preasfinţitul Ioan a transmis celor prezenţi că bucuria cea mai mare a întâlnirii este aceea că însuşi Cristos se bucură, văzând ierarhii şi credincioşii de diferite confesiuni rugându-se împreună. Totodată, Preasfinţia Sa a menţionat că este deosebit de recunoscător Excelenţei Sale Iosif Csaba Pál şi Preasfinţiei Sale Lucian Mic pentru iniţiativa acestei întâlniri. În continuarea programului a avut loc rânduiala Acatistul Maicii Domnului care a fost condusă de părintele Flavius-Manuel Jurca, protopop de Sarmizegetusa şi paroh la Oţelu Roşu. Răspunsurile au fost oferite cu măiestrie de corul „Charis” al mănăstirii „Preasfânta Treime” din Giroc.
După Acatistul Maicii Domnului, a urmat cuvântul de învăţătură al Episcopului diecezan de Timişoara Iosif-Csaba Pál, care a făcut o frumoasă paralelă între neliniştea lui Irod şi neliniştea omului de azi. „Aşa cum neliniştea vine din interiorul omului, din inima sa, din dezordinea de acolo, aşa şi pacea poate veni tot din inima omului, dacă acea inimă l-a primit pe Isus. Cel care îl caută pe Cristos are pace. Din întâlnirea cu Cristos vine pacea. Oamenii care au pace au lumină, au blândeţe şi trăiesc în speranţă”, a spus Excelenţa Sa. În continuare, Preasfinţitul Lucian Mic a transmis un mesaj de unitate, citând din lucrarea Sfântului Ciprian de Cartagina, „De Catholicae Ecclesiae Unitate”: „Episcopii sunt legaţi unii de alţii prin legea dragostei şi a armoniei neîmpărţite, sub conducerea Sfântului Duh. Nimeni nu îl poate avea Tată pe Dumnezeu, dacă nu are Biserica drept mamă. (…) Să punem un început bun vieţii noastre duhovniceşti şi unităţii dintre noi, credincioşii”, a concluzionat Preasfinţia Sa Lucian.
La final, părintele protopop Flavius-Manuel Jurca, a mulţumit celor trei Ierarhi, preoţilor prezenţi şi tuturor credincioşilor pentru participare. La final, Preasfinţitul Ioan a înmânat cadouri simbolice Preasfinţiei Sale Lucian Mic, Excelenţei Sale Iosif-Csaba Pál, părintelui Ciprian Barcan, cel care a ctitorit biserica greco-catolică din Oţelu Roşu, şi lui Grigore Goja, Viceprimarul oraşului Oţelu Roşu. (ipod. Raimondo-Mario Rupp pentru EpiscopiaLugoj.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 889, Ultimul acces: 2026-06-24 17:03:45