Celebrare ecumenică în biserica ortodoxă „Pogorârea Sfântului Duh” din Timişoara[2022-01-25]Duminică, 23 ianuarie a.c, începând cu ora 17:00, E.S. Iosif Csaba Pál, Episcop de Timişoara, şi prea onoratul pr. canonic Nikola Lauš, directorul cancelariei diecezane au participat la o celebrare ecumenică, în biserica parohială ortodoxă „Pogorârea Sfântului Duh” din Timişoara, piaţa Dacia. Întâlnirea de rugăciune s-a bucurat de prezenţa şi participarea, ÎPS Ioan Selejan, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului, pr. Zaharia Pereş, protopopul ortodox român al Timişoarei şi paroh al bisericii-gazdă, pr. Ciobotin Blagoe, reprezentantul Episcopiei Ortodoxe Sârbe din Timişoara, pr. Răzvan Oprişa, Vicar foraneu şi protopop greco-catolic de Timişoara, pr. Gheorghe Ruşneac, reprezentantul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, pastorul Ştefan Jakab din Arad, reprezentantul comunităţii luterane, dr. Luciana Friedmann, preşedintele comunităţii mozaice din Timişoara, a rabinului Zvika Kfir, pastorul onorific, Constantin Leontiuc, reprezentantul comunităţii penticostale din Timişoara şi pastorul Sami Tuţac, preşedintele cultului baptist. De asemenea, au participat numeroşi preoţi, aparţinând tuturor cultelor implicate în cadrul acestui eveniment.Întâiul vorbitor a fost E.S. Episcop Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan de Timişoara, care a transmis întregului popor al lui Dumnezeu prezent câteva cuvinte de învăţătură: „Ne-am adunat astăzi membrii diferitelor biserici şi comunităţi; diferenţele dintre noi sunt evidente; ne cunoaştem cu toţii, le cunoaşte şi bunul Dumnezeu. Şi El ne iubeşte aşa cum suntem, diferiţi; suntem împreună ca să ne unim cu această iubire a Tatălui ceresc. Pe parcursul istoriei de multe ori am ieşit din această iubire. […] Diversitatea, care poate fi o îmbogăţire reciprocă, a devenit motiv de divergenţe, dezbinare şi uneori de duşmănie. Astăzi suntem aici să trăim în diversitate reconciliată. Unitatea încă nu este perfecta, nu este vizibilă. Cu ajutorul lui Dumnezeu vrem să exprimăm dorinţa noastră de comuniune, că vrem să merge împreună; în primul rând, împreună cu Domnul nostru Isus Cristos, cu Dumnezeu şi, mai ales, împreună unii cu ceilalţi. Vrem să ne primim unul pe celălalt drept cadou. Darul lui Dumnezeu îl văd în fratele meu, în sora mea.” Ulterior, fiecare reprezentant al cultelor prezente la celebrarea ecumenică a transmis câteva gânduri spirituale, bazate pe cuvintele Sfintei Evanghelii, scurte meditaţii, chiar şi o rugăciune. Aproape fiecare reprezentant al confesiunilor prezente a rostit, în încheierea prelegerii sale şi o rugăciune pentru unitate. La final, rugăciunea fundamentală a tuturor creştinilor „Tatăl nostru”, a fost rostită de toţi credincioşii prezenţi. Binecuvântarea a fost acordată celor prezenţi, pe rând, de către preoţii şi oficianţii confesiunilor prezente. Aranjamentul coral a fost asigurat de corul „Teofora Dacica Timisiensis” al parohiei Timişoara, piaţa Dacia, condus de pr. Ionuţ Filip. Documentarea întregului eveniment (foto şi video) e disponibilă pe pagina de Facebook a Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara. (Biroul de presă al Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 908, Ultimul acces: 2026-06-24 17:04:45
|
Timp total: 0.03s...
[]:1