Rugăciune pentru unitatea creştinilor în Catedrala „Sfântul Vasile cel Mare”[2022-01-26]Sâmbătă, 22 ianuarie 2022, Catedrala greco-catolică „Sfântul Vasile cel Mare”, PS Mihai şi comunitatea greco-catolică din capitală au fost gazdele Rugăciunii pentru unitatea creştinilor din cadrul tradiţionalei Octave de rugăciune ce are loc între 18-25 ianuarie în fiecare an.Ne-am rugat alături de ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit romano-catolic de Bucureşti, şi PS Cornel Damian, Episcop auxiliar al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti, de PS Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor a Bisericii Ortodoxe Române, de ÎPS Datev Hagopian, întâistătător al Eparhiei Armene din România, de dr. Daniel Zikeli, Episcop vicar al Bisericii Evanghelice Luternane, de pr. Zsolt Béla, pastor al comunităţii reformate din Bucureşti, reprezentant al Bisericii Reformate Calvine Maghiare, de mulţi alţi preoţi şi credincioşi ai comunităţilor creştine tradiţionale din Bucureşti. Ne-am bucurat, de asemenea, şi de prezenţa la acest moment de comuniune creştină a doamnei Clotilde Armand, primar al Sectorului 1. Pornind de la evanghelia zilei, reprezentantul Bisericii Armene a spus în cuvântul său de învăţătură: „Dorim ca lumea de astăzi să nu ie asemenea prigonitorului Irod, să nu fie rece şi nepăsătoare ca cei care şi-au închis uşile în faţa Sfintei Familii, ci să fie curată la suflet, dreaptă şi bună. Să fie mereu călăuzită de lumina fericirii pe care au trăit-o magii şi păstorii în clipa în care, cu fior în suflet, se închinau în faţa Pruncului născut din Sfânta Fecioară în peştera Betleemului.” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 857, Ultimul acces: 2026-06-24 16:40:07
|
Timp total: 0.08s...
[]:1