Anunţuri din Dieceza de Timişoara - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Anunţuri din Dieceza de Timişoara

[2022-01-26]
Dieceza de Timişoara
1. Instalarea noului Episcop unitarian
Sâmbătă, 29 ianuarie 2022 începând cu ora 15.00 în biserica unitariană din Cluj-Napoca va avea loc ordinarea şi instalarea Episcopului István Kovács, ales în vara anului trecut pentru şase ani Episcop al Bisericii Unitariene Maghiare. La acest eveniment va participa Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál, Episcop de Timişoara.
2. Curs de formare a laicilor
Cursurile de formare a laicilor, la care participă aproximativ 100 de persoane din diferite parohii din Dieceză, continuă prin intermediul internetului. Scopul acestei instruiri este de a învăţa cum să fim ucenici ai lui Isus. Acest curs este destinat creştinilor laici, adulţi, care doresc să crească în credinţă şi vor să slujească în secolul în care trăiesc. Următorul curs va avea loc în data de 28 ianuarie a.c., începând cu ora 18.00 pe platforma Zoom. Prelegerea va fi ţinută de pr. Zsolt Szilvágyi, Vicar episcopal având ca temă: De ce suntem aici? Cum să fim mai mult un ucenic al lui Isus? Următoarea prelegere al acestui modul va avea loc în data de 4 februarie a.c. începând cu ora 18.00, având ca temă: Slujirea care vine din interior: a fi gata pentru convertire, referent fiind pr. Veniamin Pălie, paroh al comunităţii Maria Zăpezii din Reşiţa. În data de 11 februarie a.c. de la ora 18.00 cursul se continuă cu tema intitulată Spiritualitatea adoraţiei, referent fiind pr. dr. Kornél Fábry, secretar general al secretariatului Congresului Euharistic Internaţional de la Budapesta.
3. Manifestări comemorative pentru victimele deportării în URSS în Banatul Montan
Cu prilejul împlinirii a 77 de ani de la deportarea de către autorităţile comuniste a credincioşilor catolici germani din Banatul Montan la muncă forţată în URSS în 1945, în mai multe biserici romano-catolice şi instituţii de cultură din această parte a Diecezei de Timişoara vor avea loc Sf. Liturghii şi rugăciuni la intenţia răposaţilor, respectiv manifestări culturale. Astfel, în data de 30 ianuarie 2022 la ora 10.30 în biserica romano-catolică „Maria Zăpezii” din Reşiţa Sfântă Liturghie duminicală în cadrul căreia comunitatea se roagă şi pentru victimele deportării. Duminică, 30 ianuarie 2022 la ora 11.30 la Monumentul deportaţilor din Parcul „Cărăşana”, Reşiţa, se vor rosti rugăciuni pentru victimele deportării, cu participarea pr. paroh Veniamin Pălie, urmată de depuneri de coroane.
4. Programe pentru tineri
– Conform planului elaborat de Centrul Diecezan de Tineret vor avea loc următoarele programe: în perioada 4-6 februarie a.c. va avea loc un curs de animatori la Casa Marienheim. Programul se va desfăşura fie cu prezenţă fizică, fie online în funcţie de situaţia pandemică Covid-19 actuală. Marţi, 8 februarie a.c. la ora 20.00 în mănăstirea Ordinului Salvatorian din cartierul Elisabetin va avea loc o rugăciune Taizé. Joi, 17 februarie a.c. la ora 20.00 va avea loc o Adoraţie Euharistică în biserica parohială din Timişoara IV Iosefin.
– Pentru studenţii catolici luni, 31 ianuarie a.c. între orele 20.00-21.30 va avea loc seară de divertisment (jocuri, teatru, karaoke). Luni, 7 februarie a.c. între orele 20.00-21.00 va avea loc Lectio Divina. În data de 8 şi 22 februarie a.c. între orele 18.00 şi 18.30 va avea loc Sf. Liturghie pentru studenţi. În data de 14 februarie 2022 între orele 20.00 şi 21.00 va avea loc Adoraţie Euharistică. Luni, 21 februarie a.c. între orele 20.00-21.30 va avea loc vizionare de film şi cineforum. Luni, 28 februarie a.c. între orele 20.00-21.30 va avea loc seară de divertisment (jocuri, teatru, karaoke). Locul desfăşurării: str. 1 Decembrie nr. 1, Timişoara III Elisabetin.
5. Piese muzicale clasice în biserica din Timişoara I Cetate
În biserica Sf. Ecaterina din Timişoara-Cetate în cadrul Sf. Liturghii din 30 ianuarie 2022, ora 11.00 programul muzical va fi următorul: Franz Schubert: Missa in G, respectiv Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum, Alleluia, Ave verum. Solişti: Ramona Mihalache (S), Maria Virginia Oniţa (S), Daniel Zah (T), Lucian Oniţa (B). Cântă Corul Catedralei Sf. Gheorghe. Instrumentişti: Eugen Morăriţa (vioară), Gloria Mihai (vioară), Csaba Sánta (contrabas), Silviana Ana Cîrdu (orgă). Conducerea muzicală: Prof. Dr. Walter Kindl, capelmaestrul Catedralei.
6. Celebrări ecumenice la comunitatea reformată
Duminică, 30 ianuarie 2022, începând cu ora 18.00 în biserica reformată din Timişoara-Cetate (Piaţa Maria) va avea loc o celebrare ecumenică, în cadrul căreia predica va fi rostită de către Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál Episcop diecezan. Luni, 31 ianuarie a.c. în cadrul săptămânii ecumenice organizate de această comunitate, la celebrarea de la ora 18.00 va fi invitat pr. Zsolt Szilvágyi, Vicar episcopal pentru pastoraţie, paroh de Timişoara IV Iosefin.
7. Sărbătoarea Întâmpinării Domnului
În data de 2 februarie 2022, Biserica Romano-Catolică sărbătoreşte Întâmpinarea Domnului. Totodată Sf. Papă Ioan Paul al II-lea a instituit în anul 1997 Ziua Mondială a Vieţii Consacrate, care este celebrată anual în această dată. Cu această ocazie în bisericile Diecezei de Timişoara Sf. Liturghii se celebrează după program duminical. Conform tradiţiei, în această zi se binecuvântează lumânări.
8. Binecuvântarea Sf. Blaziu
Joi, 3 februarie 2022, cu ocazia sărbătorii Sf. Blaziu, Episcop, martir, în bisericile Diecezei de Timişoara în cadrul Sfintelor Liturghii credincioşii participanţi primesc binecuvântarea Sf. Blaziu (împotriva afecţiunilor şi durerilor de gât), o celebrare specifică acestei sărbători. Preotul binecuvântează două lumânări care, apoi, sunt încrucişate şi apropiate de gâtul persoanelor, în timp ce spune rugăciunea: „Prin mijlocirea Sfântului Blaziu, Episcop martir, să te elibereze Dumnezeu de bolile de gât şi de orice altă boală”. Sfântul Blaziu a trăit în secolul IV şi a fost Episcop de Sebasta, în Armenia.
9. Cerc biblic la Ordinariatul Episcopal
La iniţiativa Excelenţei Sale Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, la Ordinariatul Episcopal a luat fiinţă un cerc biblic pentru adulţii tineri. Întâlnirile au loc în fiecare prima şi a treia joi a lunii de la ora 19.00. Următoarea întrunire va avea loc în data de 3 februarie a.c.
10. Adoraţie Euharistică pentru familii
În fiecare prima joi a lunii în biserica parohială din Timişoara IV Iosefin are loc o Adoraţie Euharistică pentru familii. Astfel joi, 3 februarie 2022 adoraţia va începe la ora 19.00.
11. Întâlnirea clerului diecezan, a persoanelor consacrate şi a cateheţilor
Conform programului elaborat, sâmbătă, 5 februarie 2022 biserica Ordinului Piarist şi Liceul Romano-Catolic Gerhardinum ar fi găzduit întâlnirea preoţilor, a persoanelor consacrate şi a cateheţilor din Dieceza de Timişoara. În acest an, din cauza pandemiei, întâlnirea se va ţine pe Zoom. Tema întâlnirii este: „Cateheza pentru copii, în parohii şi biserici, şi – în general – activităţile pentru copii.” În legătură cu acest eveniment Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál Episcop diecezan a subliniat următoarele în prima sa circulară din acest an: Vedem că acolo, unde există comunităţi numeroase de credincioşi, posibilitatea predării Religiei în şcoli ne este de mare folos. Acolo însă, unde avem diasporă – şi aşa este în majoritatea localităţilor din Dieceza noastră – trebuie să luăm foarte în serios Cateheza din parohie, pentru că la şcoală prea puţin îi putem aborda pe copii. Pe lângă faptul că nu renunţăm la predarea Religiei în şcoli, trebuie să facem tot ce putem pentru ca copiii parohiilor noastre, inclusiv cei din filiale, să nu rămână fără pregătire religioasă, spirituală, comunitară corespunzătoare. Trebuie să facem tot ce ne stă în putinţă pentru ca ei să îşi iubească Biserica şi comunitatea bisericească, astfel încât să poată deveni membri de încredere ai acesteia. Deoarece întâlnirea are un subiect catehetic, cu această ocazie îi invităm să ia parte şi pe profesorii de religie şi pe cateheţii laici. Îi rog pe confraţii mei în preoţie să îi ajute pe toţi să ajungă la această întâlnire.
12. Ziua Mondială a Bolnavilor
Ziua Mondială a Bolnavilor în Biserica Catolică a fost instituită la iniţiativa Sf. Papa Ioan Paul al II-lea în anul 1993, cu ocazia aniversării apariţiei Sfintei Fecioare Maria la Lourdes. Cu acest prilej vineri, 11 februarie 2022, în biserica parohială din Timişoara IV Iosefin în cadrul Sfintei Liturghii de la ora 17.00 se va administra Sacramentul Ungerii Bolnavilor.
13. Cateheza sub semnul sinodalităţii
În organizarea comună a Centrului Naţional Maghiar de Formare, a Centrului Catehetic al Episcopiei Romano-Catolice de Oradea şi a Biroului Catehetic al Diecezei de Szeged-Csanád în data de 12 februarie a.c. va avea loc o conferinţă internaţională online pentru cateheţi şi preoţi intitulată Cateheza sub semnul sinodalităţii având ca scop principal examinarea posibilităţilor de legătură între parcursul sinodal iniţiat de Sf. Părinte Papa Francisc şi cateheză. Conferinţa se va desfăşura doar în limba maghiară.
Program:
Ora 9.00 – 9.30: Cuvântul de salut al Episcopilor diecezani
Ora 9.30 – 10.00: Prelegere: Duhul sinodului – Duhul ascultării. Baze catehetice (dr. Judit Ozsváth, Cluj Napoca)
Ora 10.00 – 10.30: Prelegere: Construirea comunităţii şi cateheză (pr. Zsolt Szilvágyi, Vicar episcopal pentru pastoraţie, Timişoara)
Ora 10.30 – 10.50: Pauză
Ora 10.50 – 11.20: Prelegere: Educare pentru participare la viaţa Bisericii şi cateheză (dr. István Nemes, Oradea)
Ora 11.20 – 11.50: Prelegere: Misiune şi cateheză (dr. Levente Serfőző, vicar episcopal, Seghedin)
Ora 11.50 – 12.15: Pauză
Ora 12.15 – 13.15: Forum cu invitaţii
Ora 13.15 – 15.00: Pauza de masă
Ora 15.00 – 16.00: Ateliere (partea I)
Ora 16.00 – 16.15: Pauză
Ora 16.15 – 17.15: Ateliere (partea a II-a)
Ora 17.15 – 18.00: Evaluare, încheiere
Teme pentru ateliere:
1. Pe drumul Duhului Sfânt în cateheză (coordonator: Renáta Dezső, Cluj Napoca)
2. Bune practici în construirea comunităţii în timpul catehezei (coordonator: pr. Csaba Vass, Oradea)
3. Misiunea şi educaţia misionară în timpul catehezei (coordonatori: Veronika Vargáné Bögi, Erika Bálint, Seghedin)
4. Posibilităţile şi ocaziile ascultării în timpul catehezei (coordonator: pr. Sándor Pék, Oradea)
5. Educare pentru participare şi mărturie în timpul catehezei (coordonator: Ramóna Benedek, Oradea)
6. Introducerea în rugăciune drept putere de construire a comunităţii (coordonator: Klára Szűcs, Katalin Szalainé Milasin, Seghedin)
Participarea este liberă. Înregistrările se fac până în data de 2 februarie a.c., ora 24.00 accesând link-ul: https://forms.gle/h5u3VytQ4Dv8HrxJ8. Cei interesaţi sunt rugaţi să aleagă două opţiuni pentru cele două ateliere.
15. Şedinţa ordinară a Consiliului Presbiteral
Sub conducerea E.S. Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, marţi, 15 februarie 2022, la ora 10.00 se va întruni Consiliul Presbiteral (Senatul Preoţesc). Şedinţa ordinară va avea loc la sediul Ordinariatului Episcopal. În prima parte a întrunirii Episcopul Diecezan se va întâlni cu responsabilii etapei diecezane a parcursului sinodal: arhidiaconii, decanii, reprezentanţii mişcărilor ecleziale, ai Centrului Diecezan de Tineret şi Biroului pentru pastoraţia adulţilor şi familiilor şi ai asociaţiilor bisericeşti. Tema dezbaterilor va fi situaţia actuală a desfăşurării etapei diecezane a parcursului sinodal. Această întâlnire va fi urmată de şedinţa propriu-zisă a senatului preoţesc.
Birou de presă al Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara
Tel. 0256/221115, e-mail: mediatm@gerhardus.ro

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 816, Ultimul acces: 2026-06-24 16:05:43