SRUC Iaşi 2022: A opta zi, Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină”[2022-01-27]Marţi, 25 ianuarie, în sărbătoarea Convertirii Sfântului Paul, s-a încheiat Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor în Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, printr-o celebrare prezidată de PS Iosif Păuleţ, alături de care au fost PS Petru Sescu, Episcop auxiliar, PS Petru Gherghel, Episcop emerit, preoţi din Episcopie şi de la Seminarul Major. Din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, a participat pr. lect. dr. Cătălin Vatamanu. Predica a fost rostită de pr. Vasile Petrişor, secretar episcopal.Celebrarea s-a deschis cu intonarea de către seminariştii Institutului Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” a cântecului care are ca prime cuvinte: „Lumea-ntreagă să se înfrăţească”. În salutul pe care l-a adresat tuturor, celor prezenţi în catedrală şi celor aflaţi în comuniune prin intermediul mass-media, mai ales ascultătorilor ERCIS FM, PS Iosif Păuleţ a amintit importanţa acestor zile de rugăciune pentru unitate, spunând că textele de anul acesta sunt inspirate din vizita magilor la noul născut, Isus Cristos: „Să ne îndreptăm privirea spre steaua care a apărut la răsărit şi să îi permitem să ne conducă şi pe noi la Isus”. Rugăciunile care au urmat au fost rostite alternativ, toate exprimând regretul pentru neajunsurile şi greşelile comise împotriva unităţii, a creaţiei, a mediului, care au culminat cu cererea de iertare, adresată Tatălui ceresc în cântarea „Sfinte Dumnezeule, sfinte Tare, sfinte Fără de moarte, miluieşte-ne pe noi!” După proclamarea lecturilor, pr. diacon Octavian Sescu a dat citire fragmentului evanghelic în care Isus îl preamăreşte pe Tatăl ceresc care descoperă celor mici misterele împărăţiei Sale, invitându-i pe toţi să înveţe blândeţea şi smerenia inimii sale preasfinte. La predică, pr. Vasile Petrişor a vorbit despre însemnătatea unităţii în Biserică. Adunarea credincioşilor arată că rugăciunea lui Cristos, „ca toţi să fie una” nu a fost zadarnică. În acelaşi timp a semnalat că noi toţi purtăm o povara, o durere care şi ea este cauza adunării la rugăciune. E vorba de durerea diviziunii: „Diferenţele sunt bune, diviziunea e rea. Lumea are nevoie de evanghelie mai mult decât de barierele noastre.” Referindu-se la tema celei de-a opta zi, „Pe alt drum”, predicatorul a spus că magii, conform mentalităţii ebraice, fiindcă erau păgâni, nu aveau acces la mântuire. De la căile obişnuite ale despărţirii trebuie să ajungem la calea care conduce spre Dumnezeu. Suntem înrădăcinaţi în sistemele noastre, de aceea trebuie să ne lăsăm surprinşi de Dumnezeu. Aceasta se revelează celor mici, nu celor mari care de multe ori arată că sunt autosuficienţi. Cei mari nu pot învăţa nimic nici măcar de la Dumnezeu. De multe ori comitem greşeala de a fixa noi în ce Biserică are Dumnezeu voie să fie şi unde el nu are ce căuta sub nici o formă. La finalul predicii, pr. Vasile a indicat trei paşi spre unitate: dorinţa – e important să ne dorim unitatea; respectul – ni-l arătăm prin preţuire, nu prin distanţarea de celălalt; rugăciunea – îi cerem lui Dumnezeu darul unităţii. Celebrarea a continuat cu mărturisirea Crezului, rostirea rugăciunii credincioşilor de către preoţii aflaţi în altar, a Tatălui nostru. A luat cuvântul PS Petru Gherghel, Episcop emerit, care a subliniat amintirile pe care le are cu privire la aceste momente de rugăciune pentru unitate. Din ele reiese dorinţa „de a-i preţui pe ceilalţi, de a-i considera pe toţi egali, de a-i vedea pe toţi ca fiind ai lui Dumnezeu”. Printre altele a mai spus: „Nu numai eu, nu numai câţiva, nu numai un grup are dreptul de a fi în familia lui Dumnezeu, ci toţi. Ar fi o erezie să spunem că numai noi. Toţi trebuie să ne manifestăm ca fraţi şi surori.” Din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, a vorbit pr. lect. dr. Cătălin Vatamanu, care a transmis urările Ierarhului ortodox. Referindu-se la tema rugăciunii pentru unitate, a spus printre altele: „Cei care cred în stele, ajung să se ghideze după o singură stea, o stea care devine mare pentru umanitate… Magii ne invită la o atitudine doxologică, de slăvire a lui Dumnezeu.” În timpurile noastre, a mai spus delegatul Bisericii Ortodoxe, trebuie să vedem că steaua este tocmai Biserica, aşa cum ne învaţă şi Sfinţii Părinţi. Cântecul „Toţi suntem una”, intonat de seminarişti şi cântat de cei prezenţi la partea de refren „Toţi formăm un singur trup şi avem acelaşi Duh, Duhul Sfânt al dragostei”, a încheiat celebrarea ultimei zile din Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor. Domnul să primească ofranda acestor rugăciuni, care să fie paşi pe drumul spre înfăptuirea unităţii creştinilor. (pr. Cristian Diac pentru Ercis.ro; foto: Andreea Dima) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 895, Ultimul acces: 2026-06-24 15:52:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1