Încheierea Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor la Bucureşti - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Încheierea Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor la Bucureşti

[2022-01-27]
Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor s-a încheiat în Bucureşti la biserica ortodoxă „Mănăstirea Caşin”, marţi, 25 ianuarie 2022, cu reprezentanţii confesiunilor creştine care au participat în perioada 18-25 ianuarie la întâlnirile de rugăciune ecumenică sub deviza „Am văzut steaua la răsărit şi am venit să ne închinăm Lui” (Mt 2,2). Din partea Bisericii Romano-Catolice au participat Mons. Miguel Maury Buendía, Nunţiu Apostolic în România şi Republica Moldova; ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, care a ţinut cuvântul de învăţătură, preoţi, persoane consacrate şi laici.

Din partea Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, a participat PS Mihai Frăţilă, Episcop greco-catolic de Bucureşti; din partea Bisericii Armene, ÎPS Datev Hagopian, Întâistătătorul Bisericii Armene din România; din partea Bisericii Evanghelice Luterane C.A., dr. Daniel Zikeli, Episcop vicar; din partea Bisericii Evanghelice Luterane S.P. de limbă maghiară, preotul paroh Illyés Márton; din partea Bisericii Reformate Calvineum, pastorul Zsold Béla, împreună cu credincioşi de toate confesiunile, care au asistat la slujba Vecerniei.
În cuvântul său, ÎPS Aurel Percă a subliniat importanţa acestor întâlniri de rugăciune ecumenică: „Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor este momentul privilegiat de rugăciune, de întâlnire şi de dialog. Este ocazia prielnică pentru a recunoaşte bogăţia şi valoarea prezentă în ceilalţi, în cei care sunt diferiţi de noi, pentru a cere lui Dumnezeu darul unităţii. Să adunăm toate intenţiile şi rugăciunile noastre, pentru ca Domnul Isus Cristos să ne transforme cu harul Său şi să ne facă să fim şi noi colaboratori ai Săi în nobila misiune şi menire de a fi instrumente vii ale slavei şi ale unităţii Bisericii.”
Referindu-se la sărbătoarea zilei, Convertirea Sf. Ap. Paul, ÎPS Aurel Percă a subliniat: „ Apostolul Paul a fost ales să predice evanghelia, nu cu înţelepciunea cuvântului, ca nu cumva să devină zadarnică crucea lui Cristos (cf. 1Cor 1,17), ci prin forţa iubirii, a jertfei şi a crucii. Evanghelia ne spune că ea devine realitate când ne angajăm să fim martori ai lucrării lui Isus Cristos în viaţa noastră proprie, în familiile noastre şi în Biserică. Isus ne alege pe toţi, ne îmbogăţeşte cu harurile Sale prin Duhul Sfânt şi ne trimite în lume să facem vie Evanghelia, să vestim şi să făurim unitatea şi pacea şi să realizăm marele adevăr al unităţii neamului omenesc şi al Bisericii. Isus contează pe noi şi ne vrea uniţi în misiunea şi în chemarea noastră.”
La finalul celebrării, pr. Gabriel Cazacu, parohul bisericii „Mănăstirea Caşin”, le-a mulţumit tuturor reprezentanţilor Bisericii, reprezentanţilor corpului diplomatic, Asociaţiei Ecumenice a Bisericii din România, Aidrom, iniţiatorul acestui proiect în România, Părinţilor delegaţi pentru dialogul ecumenic, cu ajutorul cărora s-au pregătit întâlnirile, participanţilor şi membrilor comunităţii parohiei Caşin „pentru dragostea şi jertfa cu care, în aceste zile de rugăciune, ne-am întâlnit, ne-am rugat, am cerut binecuvântarea bunului Dumnezeu”. „Am nădejdea că Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creştină ne face pe toţi mai buni; găsim resurse în sufletele noastre pentru restul celor unsprezece luni care au rămas până la următoarea întâlnire”, a subliniat pr. Gabriel Cazacu, mulţumind şi Angelus TV, care a făcut efortul de a transmite în direct toate întâlnirile de rugăciune. (foto: Cristian Dumitrache)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 904, Ultimul acces: 2026-06-24 15:52:43