Boboteaza la Donduşeni: Episcopul de Bălţi a oficiat Sfinţirea Mare a Apei şi s-a rugat pentru încetarea pandemiei[2022-01-20]de Ştefana TotorceaPreasfinţitul Părinte Antonie a oficiat miercuri slujba Aghesmei Mari la Donduşeni, în Republica Moldova, unde s-a serbat Boboteaza după calendarul nerevizuit. Ierarhul s-a rugat pentru încetarea bolii molipsitoare şi i-a îndemnat pe credincioşi să-şi protejeze sănătatea. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din localitate, apoi slujba de Sfinţire Mare a Apei. Episcopul de Bălţi i-a mulţumit Părintelui Paroh Roman Botezat pentru activitatea sa pastoral-misionară şi de consilier al eparhiei. Foto: Episcopia de Bălţi Parohul i-a mulţumit ierarhului pentru vizita şi binecuvântarea arhierească şi a menţionat că este pentru a doua oară când, la Donduşeni, slujba Aghesmei Mari a fost oficiată de un ierarh. Părintele episcop a primit invitaţia de a sluji în Parohia Donduşeni şi cu alte ocazii. Preasfinţitul Părinte Antonie s-a rugat la liturghie pentru încetarea bolii molipsitoare şi i-a îndemnat pe credincioşi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul pandemiei de Covid-19. Episcopul de Bălţi a mai slujit la Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Donduşeni de Paşti, anul trecut. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1347, Ultimul acces: 2026-06-24 16:37:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1