Gânduri despre Anul omagial 2022 de la parohul unicei biserici din ţară închinate Sf. Simeon Noul Teolog[2022-01-20]de Ştefana TotorceaPărintele Ioan Bârgăoanu, Protopop de Oneşti, slujeşte ca preot paroh la singura biserică din ţară închinată Sf. Simeon Noul Teolog, cel pe care Preafericitul Părinte Patriarh Daniel l-a numit „un isihast înaintea isihasmului”. Părintele conduce parohia Mănăstirea Caşin II , din comuna băcăuană cu acelaşi nume, parohie în care a ctitorit Biserica „Buna Vestire” şi „Sf. Simeon Noul Teolog”. „Poate părea un paradox ca Sf. Simeon Noul Teolog să aibă singura biserică din ţară într-un sat. Dar aceasta nu va mai părea paradoxal când vom cunoaşte istoria acestui loc”, spune Protopopul Ioan Bârgăoanu. În comuna Mănăstirea Caşin funcţionează până azi şi a doua parohie, Mănăstirea Caşin I – „Sf. Arhangheli”. Biserica acesteia a fost biserica mănăstirii cu acelaşi nume, întemeiată în 1655 de domnitorul Gheorghe Ştefan. Biserica fostei Mănăstiri Caşin deserveşte acum Parohia Mănăstirea Caşin II. Se crede că, în forma iniţială, se poate să fi fost construită de acelaşi meşter care a construit bisericile mănăstirilor Golia şi Sf. Trei Ierarhi din Iaşi. Foto: Protoieria Oneşti Până la secularizarea averilor mănăstireşti, aceasta a fost închinată Mănăstirii Cutlumuş din Sf. Munte Athos şi Bisericii Sf. Mormânt din Ierusalim. „Era cea mai mare mănăstire din sud-estul Europei până în secolul XIX”, spune părintele protopop. După secularizare, a devenit biserică de mir, deservind în prezent Parohia Mănăstirea Caşin I din Protopopiatul Oneşti. Prezenţa îndelungată în zonă a mănăstirii încă se reflectă în obiceiurile oamenilor. „Au o rânduială moştenită de la monahi: parastasele în cimitir de Sf. Ioan, Sf. Nicolae şi Sf. Maria se fac la ora 06:30-07:00 dimineaţa. Sunt sute de oameni care vin sa facă parastas”, povesteşte Părintele Protopop Ioan Bârgâoanu. Aceasta este o reminiscenţă a vieţii de mănăstire. La fel cum se face în Sfântul Munte, şi la fosta mănăstire monahii făceau rugăciune de toată noaptea, iar dimineaţa se duceau în cimitir să facă pomenirea celor adormiţi. „Credincioşii au păstrat această tradiţie de trei secole şi nu se poate schimba”, concluzionează părintele protopop. Noua biserică din localitate, care deserveşte Parohia Mănăstirea Caşin I şi este dedicată Sf. Simeon Noul Teolog. Foto: Parohia „Buna Vestire şi Sf. Simeon Noul Teolog” Un sfânt iubit din tinereţe „L-am descoperit pe Sf. Simeon Noul Teolog încă din Seminar. Aşa a vrut Dumnezeu”, povesteşte Protopopul Ioan Bârgăoanu, care în copilărie, în timpul comunismului, a primit în dar Sfânta Scriptură de la tatăl său, Petre (mare cititor şi iubitor al Patericului Egiptean). Când era student teolog la Iaşi, şi-a făcut curaj şi i-a cerut Părintelui Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, să-i îndrume teza de licenţă. Tema: „Duhul Sfânt în viaţa creştinului după Sf. Simeon Noul Teolog”. Preafericirea Sa i-a spus: „Dacă vei ajunge preot, să construieşti o biserică în cinstea acestui sfânt, pentru că nu are”. Părintele Ioan Bârgăoanu a făcut întocmai: în 11 iunie 2000 punea piatra de temelie la noua biserică a parohiei Buna Vestire – Mănăstirea Caşin II, la care urma să adauge un hram mai neobişnuit pentru o biserică de mir: „Sf. Simeon Noul Teolog”. Foto: Parohia „Buna Vestire şi Sf. Simeon Noul Teolog – Mănăstirea Caşin I” Biserica avea să fie sfinţită în 24 mai 2015 de Părintele Arhiepiscop Ioachim al Romanului şi Bacăului, care i-a avut alături pe Părintele Arhiepiscop Calinic al Argeşului şi Muscelului şi pe Părintele Episcop-vicar Timotei Prahoveanul, delegat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Pe parcursul construcţiei noii biserici, noul paroh a simţit ajutorul Sfântului Simeon Noul Teolog. Sfinţii lucrează prin oameni Într-o noapte, un paracliser, Gheorghe Mihuţ, om al rugăciunii şi tăcut, a visat că Maica Domnului l-a trezit şi l-a trimis să-i spună părintelui să nu facă altarul unde îl fixase deja pe proiect, ci cu şapte metri departe, unde era un prun care crescuse în trei tulpini îngemănate. Maica Domnului era însoţită, spunea paracliserul, de câteva persoane la fel de înalte, două monahii şi doi monahi. Terenul cu prunul aparţinea unui om care purta numele sfântului şi care iniţial nu a vrut să-l vândă parohiei. Foto: Parohia „Buna Vestire şi Sf. Simeon Noul Teolog – Mănăstirea Caşin I” Această decizie s-a schimbat după ce proprietarul s-a îmbolnăvit grav chiar pe 11 iunie, de sfinţirea locului, şi şi-a revenit cu rugăciunile părintelui paroh după împărtăşirea cu Sfintele Taine, simţind astfel lucrarea lui Dumnezeu în viaţa lui. „După ce am cumpărat terenul de la domnul Ioan Simeon, care avea 87 ani, la nici 40 de zile, a plecat la Ceruri. Am simţit-o ca pe o minune a Sf. Simeon Noul Teolog”, mărturiseşte părintele protopop. Alte coincidenţe grăitoare: Cel mai scump potir al bisericii a fost oferit de o familie din Timişoara ce lucra în Italia şi care poartă numele de Simeon. Au făcut o colectă împreună cu mai mulţi creştini din diaspora; soţia unuia din ctitori este născută în 12 martie, ziua de sărbătoare a Sfântului Simeon Noul Teolog în Calendarul Ortodox. Astfel, Dumnezeu şi sfântul ocrotitor al parohiei au lucrat prin oameni. „Este un sfânt al rugăciunii, al misticii, dar am simţit şi ajutorul său practic la construirea acestei biserici. Însă târziu mi-am dat seama c[ tot ceea ce se lucra era prin rugile sale, deoarece toate mergeau ceas”, spune părintele. Foto: Parohia „Buna Vestire şi Sf. Simeon Noul Teolog – Mănăstirea Caşin I” „M-am oprit odată la marginea unui drum, când am primit 10 de tone de ciment de la Bicaz gratis şi am plâns o oră de bucurie şi de oboseală. Martor este Nicolae Salgean, care a spus: Părinte, noi avem mănăstiri şi catedrale de ajutat, nu pe voi, din Bacău. Însă, de dimineaţă, mi-a zis cineva prin vis să ajut o biserică mică cu un Sfânt Simeon. Şi iată, ai venit! De aceea te-am întrebat ce hram are biserica”. Ajutorul nevăzut primit este explicabil, pentru că „Sfântul Simeon a reconstruit din temelii Mănăstirea Studion din Constantinopol şi apoi Mănăstirea Sf. Mamant, unde a fost stareţ, deci a fost şi un harnic gospodar de la Har”, spune Părintele Ioan Bârgăoanu. Planuri pentru Anul omagial 2022 În 24-25 noiembrie 2009, la Biserica „Sf. Simeon Noul Teolog” s-a desfăşurat un simpozion dedicat misticii poetice a Sf. Simeon Noul Teolog, deoarece se împlineau o mie de ani de când acesta scrisese Imnele Iubirii Dumnezeieşti. Evenimentul s-a concretizat în volumul Teologia mistică poetică: Imnele iubirii dumnezeieşti ale Sfântului Simeon Noul Teolog – 1000 de ani de la compunerea lor, apărut la Editura Basilica a Patriarhiei Române în 2012. Publicarea unei noi ediţii este programată în calendarul de apariţii al editurii din Anul omagial 2022. Foto: Parohia „Buna Vestire şi Sf. Simeon Noul Teolog – Mănăstirea Caşin I” Parohia va organiza anul aceasta, în 14-16 februarie, un nou simpozion, dedicat Anului omagial 2022 şi cunoaşterii lui Dumnezeu prin rugăciune. Părintele protopop îşi propune să includă în tematică şi alţi sfinţi care ne oferă modele de vieţuire creştină, cum ar fi părinţii propuşi spre canonizare în 2025: Părintele Cleopa Ilie, Părintele Dumitru Stăniloae, Părintele Gherasim Iscu şi alţii. Evenimentul se va desfăşura în format hibrid, fizic şi online, cu participare internaţională. Lucrările prezentate vor putea fi publicate într-o nouă carte. Un alt proiect de viitor este editarea unui album monografic despre Biserica „Sf. Simeon Noul Teolog” din comuna Mănăstirea Caşin. „Voi scrie pe scurt cum am simţit eu că m-a ajutat acest sfânt şi voi prezenta pictura bisericii, care este inedită. Este prima pictură cu viaţa Sf. Simeon Noul Teolog”, explică parohul parohiei Mănăstirea Caşin II. Foto: Parohia „Buna Vestire şi Sf. Simeon Noul Teolog – Mănăstirea Caşin I” Este prima biserică pictată de pictorul bisericesc Marian Hulaşu, după ce a studiat icoane ale sfântului găsite la Mănăstirea Sf. Gherasim de la Iordan şi în Sf. Munte Athos. Rugăciunea care ne alungă teama „Este un semn de lumină pe panoplia Bisericii Ortodoxe, pentru că acest sfânt aduce în actualitate una din rugăciunile cele mai rostite în spitale în timpul pandemiei de Covid – spun aceasta din experienţa pe care o am ca duhovnic”, spune Protopopul de Oneşti. „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine, păcătosul! – rugăciune care se spune în faţa morţii, în faţa doctorului, în faţa fricii.” „În acest an omagial, la o mie de ani de la plecarea la Domnul a Sf. Simeon Noul Teolog, ni se oferă cel mai bun prilej de a aminti că Rugăciunea Inimii, sau Rugăciunea lui Iisus, este invocarea adâncă a Duhului Sfânt şi o pregustare simţită a harului lui Dumnezeu pentru cel care o practică”, încheie Părintele Protopop Ioan Bârgăoanu. „Îndemnul meu este de a rămâne aproape de duhovnicii noştri şi de a rămâne fideli faţă de Biserica lui Hristos.” Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1451, Ultimul acces: 2026-06-24 18:07:51
|
Timp total: 0.03s...
[]:1