Pelerinajul Arhiepiscopului Teodosie în Iordania[2022-01-21]de Sorin IoniţeCu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a condus un grup de pelerini în Iordania, în perioada 16-20 ianuarie 2022. Pelerinajul a coincis cu Boboteaza, sărbătorită în Patriarhia Ierusalimului după calendarul nerevizuit. Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului, Arhiepiscopul Teodosie a slujit luni, 17 ianuarie, la Catedrala mitropolitană din Amman, capitala Iordaniei. Marţi, 18 ianuarie, de ajunul Bobotezei, IPS Teodosie a slujit la biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” de pe malul iordanian al râului Iordan. După Liturghie, ierarhul a oficiat slujba de Sfinţire Mare a Apei la Iordan. Tot în cadrul acestui pelerinaj s-au mai vizitat şi alte obiective religioase şi turistice din Iordania, informează Biroul de Comunicare al Arhiepiscopiei Tomisului. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1438, Ultimul acces: 2026-06-24 16:37:44
|
Timp total: 0.05s...
[]:1