Mitropolitul Anastasie Crimca a fost comemorat la Mănăstirea Dragomirna[2022-01-20]de Andrei UrsuleanMitropolitul Anastasie Crimca a fost comemorat miercuri de obştea Mănăstirii Dragomirna, cu ocazia împlinirii a 420 de ani de la întemeierea aşezământului monahal şi a 393 de ani de la mutarea spre cele veşnice a vrednicului de pomenire mitropolit al Moldovei. Cu acest prilej a fost organizat un Simpozion internaţional intitulat „Anastasie Crimca – Ctitor şi părinte filocalic”. Evenimentul a început prin oficierea Sfintei Liturghii în paraclisul mănăstirii cu hramul „Naşterea Maicii Domnului”. În cadrul simpozionului moderat de arhidiaconul Vasile Demciuc, au prezentat lucrări ştiinţifice experţi din domeniul teologiei, istoriei, arheologiei şi muzicii. După încheierea sesiunii de comunicări, a fost oficiată slujba Parastasului pentru Mitropolitul Anastasie Crimca la mormântul său din biserica mare a mănăstirii, închinată „Pogorârii Sfântului Duh”. Pentru a marca împlinirea a 420 de ani de la întemeierea aşezământului monahal, a fost deschisă expoziţia temporară cu facsimile după manuscrisele scriptoriului de la Dragomirna. În încheiere, a fost lansat volumul biografic „Anastasie Crimca, un mitropolit înţelept”, publicat de Editura Crimca a Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. Evenimentul s-a încheiat printr-un moment artistic susţinut de elevii de la Şcoala Gimnazială „Grigorie Ghica Voievod” din Suceava. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1426, Ultimul acces: 2026-06-24 17:41:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1