Sfinţii Macarie cel Mare şi Macarie Alexandrinul cinstiţi la Stockholm: „Au fost doi heruvimi ai pustiei Egiptului”[2022-01-20]de Andrei UrsuleanParaclisul Episcopal din Stockholm şi-a sărbătorit miercuri ocrotitorii spirituali, pe Sfinţii Macarie cel Mare şi Macarie Alexandrinul. Totodată, Episcopul ortodox român al Europei de Nord şi-a serbat onomastica. Cu acest prilej, PS Macarie a vorbit despre viaţa curată pe care aceşti „heruvimi ai pustiei” au avut-o. În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Părinte Macarie a subliniat grija şi iubirea lor faţă de aproapele. „Îi prăznuim pe aceşti doi heruvimi ai pustiei Egiptului. Ei nu sunt mari doar pentru faptul că au îndeplinit o nevoinţă ascetică pe care noi cei de astăzi nici măcar nu o putem atinge. Ci sunt mari pentru că au avut o inimă mare, o inimă cuprinzătoare, plină de Dumnezeu şi de aproapele, o inimă smerită, rugătoare şi răbdătoare. Tocmai de aceea sunt mari, aceşti heruvimi ai pustiei, fiindcă şi-au întins aripile către cer şi au purtat păcatele celor mulţi şi le-au acoperit înaintea lui Dumnezeu”. În continuare, Părintele Episcop a evidenţiat contrastul în care se află lumea actuală şi în care „mai aproape ne este un ecran decât cel de lângă noi; mai uşor deschidem telefonul decât să deschidem uşa fratelui”. La final, ierarhul i-a îndemnat pe credincioşi să urmeze exemplul celor doi mari sfinţi şi a oferit daruri copiilor prezenţi. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1373, Ultimul acces: 2026-06-24 17:41:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1