Basarabenii au sărbătorit Botezul Domnului. Prin Botez suntem readuşi în comuniune cu Dumnezeu, spune PS Veniamin[2022-01-20]de Andrei UrsuleanCredincioşii din Republica Moldova, care respectă calendarul nerevizuit, au sărbătorit miercuri Praznicul Botezului Domnului. Cu această ocazie Preasfinţitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sfânta Treime din localitatea Roşu, raionul Cahul. În cuvântul rostit, ierarhul a explicat textul evanghelic care prezintă Botezul Domnului şi a pus accent asupra semnificaţiei acestui Praznic Împărătesc. „Sărbătoarea de astăzi ne aduce aminte de un moment din viaţa Mântuitorului, ne aduce aminte de Sfântul Ioan Botezătorul care era la Iordan şi boteza cu botezul pocăinţei, chemându-i pe toţi să-şi îndrepte viaţa şi să meargă pe căile Domnului”. „Să ne sfinţim fiecare dintre noi viaţa, să-I mulţumim lui Dumnezeu că ne-a oferit baia botezului prin care ni se iartă păcatul strămoşesc dar şi păcatele personale şi prin care suntem readuşi în starea de comuniune cu Dumnezeu”, a adăugat Părintele Episcop. În ziua următoare Praznicului Botezului Domnului, Preasfinţitul Părinte Veniamin a slujit la hramul parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din oraşul Leova. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1431, Ultimul acces: 2026-06-24 17:41:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1