SRUC 2022 a debutat la Catedrala Sf. Iosif - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

SRUC 2022 a debutat la Catedrala Sf. Iosif

[2022-01-19]
Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, iniţiativă ecumenică ce se desfăşoară în toată lumea în perioada 18-25 ianuarie, a debutat în Bucureşti la Catedrala Sfântul Iosif, marţi, 18 ianuarie 2022. Din partea Bisericii Romano-Catolice, gazda întâlnirii de rugăciune ecumenică, au participat ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti, care a prezidat celebrarea; Mons. Miguel Maury Buendía, Nunţiu Apostolic în România şi Republica Moldova; PS Cornel Damian, Episcop Auxiliar de Bucureşti; preoţi ai Arhidiecezei de Bucureşti.

Din partea Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, a participat PS Mihai Frăţilă, Episcop greco-catolic de Bucureşti, însoţit de doi preoţi; din partea Bisericii Ortodoxe Române, PS Ieronim Sinaitul, Episcop Vicar patriarhal, însoţit de doi preoţi; din partea Bisericii Armene, ÎPS Datev Hagopian, Întâistătătorul Bisericii Armene din România, însoţit de un preot; din partea Bisericii Evanghelice Luterane C.A., Dr. Daniel Zikeli, Episcop vicar; din partea Bisericii Evanghelice Luterane S.P. de limbă maghiară, preotul paroh Illyés Márton; din partea Bisericii Reformate Calvineum, pastorul Zsold Béla. La celebrare au asistat reprezentanţi ai corpului diplomatic, printre care Ambasadorul Ordinului de Malta în România, Excelenţa Sa Roberto Musneci, persoane consacrate şi credincioşi de diferite confesiuni.
La începutul celebrării, ÎPS Aurel Percă i-a salutat pe cei prezenţi, referindu-se la motoul întâlnirilor de anul acesta, propus de Consiliul Bisericilor din Orientul Mijlociu: „Am văzut steaua la răsărit şi am venit să ne închinăm Lui” (Mt 2, 2): „Am venit cu toţii pentru că avem nevoie de această lumină, să mergem împreună pe calea unităţii, pentru ca toţi să fie una, aşa cum s-a rugat Mântuitorul nostru la Cina cea de taină. Sunt bucuros că în această seară putem începe această Săptămână de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor şi să ne regăsim din nou aici, împreună, în Catedrală, ierarhi, preoţi, credincioşi, persoane consacrate, ca să implorăm darul unităţii. Să înălţăm ruga noastră, pentru ca Dumnezeu să ne dăruiască unitatea mult dorită, şi mai ales să ne lăsăm călăuziţi de lumina care vine de la Duhul Sfânt”.
Lectura din Evanghelie propusă pentru celebrarea ecumenică din această zi (Ioan 16, 7-14) a fost comentată de PS Ieronim Sinaitul, Episcop Vicar patriarhal, reprezentantul Bisericii Ortodoxe Române. „Este foarte important pentru noi ca în această căutare a lumii, mergând pe drumul stelei, să percepem Duhul lui Dumnezeu, care este întotdeauna ca o chemare, ca o adiere către noi toţi, şi mai ales către cei care nu au fost binecuvântaţi cu darul cunoaşterii şi al credinţei. Trebuie să ne rugăm ca Dumnezeu să-i lumineze, să le dăruiască o picătură din harul dumnezeiesc al Duhului Sfânt, ca să înţeleagă cine este Isus Cristos, care a fost lucrarea sa, de ce a trebuit să vină în lume şi care este perspectiva ultimă a vieţii noastre.”
„Fie ca lumina, mireasma, puterea, iertarea şi binecuvântarea Duhului Sfânt să ne călăuzească, să o găsim şi noi, ca magii de altădată, cum este tema acestei Săptămâni de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor – Am văzut steaua la răsărit şi am venit să ne închinăm Lui (Mt 2, 2). Să o vedem cu toţii şi să fie un nou început pentru fiecare dintre noi, pentru noi toţi, pentru Biserici, pentru toţi cei care doresc binele şi mersul înainte, propăşirea neamului omenesc, concordia generală, frăţietatea şi dragostea. Dacă vom avea dragoste în viaţa noastră creştină, socială, avem speranţa că Dumnezeu ne va mişca sufletul şi spre alte fapte bune, de unire şi de cooperare.”
La finalul celebrării, ÎPS Aurel Percă le-a mulţumit tuturor celor prezenţi şi i-a îndemnat să participe şi la următoarele întâlniri de rugăciune ecumenică. Programul Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor în Bucureşti poate fi consultat aici. Toate întâlnirile vor fi transmise live de Angelus TV.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 916, Ultimul acces: 2026-06-24 17:57:48