Dieceza de Timişoara: A merge împreună pe drumul sinodal - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Dieceza de Timişoara: A merge împreună pe drumul sinodal

[2022-01-19]
„Întrebarea fundamentală care conduce această consultare a poporului lui Dumnezeu, aşa cum s-a amintit deja la început, este următoarea: O Biserică sinodală, vestind Evanghelia, «merge împreună»: cum se realizează astăzi acest «a merge împreună» în Biserica voastră particulară? Ce paşi ne invită Duhul să facem pentru a creşte în acest «a merge împreună» al nostru?“ (cf. Document pregătitor al celei de-a XVI-a Adunări Generale Ordinare a Sinodului Episcopilor, 26).

Luni, 17 ianuarie a.c. angajaţii Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara au avut prima întâlnire în cadrul etapei diecezane a parcursului sinodal. Împărţiţi în patru grupe, cei prezenţi s-au întâlnit în patru săli ale Ordinariatului Episcopal, unde discuţiile au fost conduse de către Excelenţa Sa Iosif Csaba Pál, Episcop diecezan, Mons. Johann Dirschl, Vicar general, pr. Zsolt Szilvágyi, Vicar episcopal pentru pastoraţie, şi pr. Nikola Lauš, director al cancelariei episcopale. În cadrul grupurilor au fost abordate primele două teme propuse de Vademecum-ul parcursului sinodal: însoţitorii de drum şi ascultarea. Înainte de a începe discuţiile, cei prezenţi au rostit rugăciunea drumului sinodal.
Pe marginea nucleelor tematice propuse, participanţii au mai aprofundat şi următoarele: în Biserică şi în societate suntem cot la cot pe acelaşi drum; să ne găsim adevărata unitate în cadrul Bisericii noastre; Biserica Catolică fiind universală, cu toţii formăm o singură comunitate. Cum înţelegem grija pe care suntem invitaţi să o purtăm pentru aproapele? Cum înaintăm în viaţa de credinţă? Unii dintre membrii grupurilor au accentuat importanţa sincerităţii, a transparenţei, a responsabilităţii pentru Biserică şi pentru Episcopie, a colaborării şi a ascultării cu inima deschisă. Întâlnirile pentru angajaţii Ordinariatului Episcopal vor continua şi în lunile februarie şi martie. (Biroul de presă al Episcopiei de Timişoara)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 801, Ultimul acces: 2026-06-24 17:56:47