Celebrare la 160 de ani de la naşterea generalului Henri Mathias Berthelot - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Celebrare la 160 de ani de la naşterea generalului Henri Mathias Berthelot

[2022-01-20]
Miercuri, 19 ianuarie 2022, la ora 10, în Catedrala Sf. Iosif, a fost celebrată o Sfântă Liturghie în limba franceză, pentru comemorarea generalului Henri Mathias Berthelot (1861-1931), în prezenţa Excelenţei sale, Doamna Ambasador al Franţei, Laurence Auer, a corpului diplomatic, a reprezentanţilor Armatei române şi a membrilor comunităţii francofone din Bucureşti.

Sfânta Liturghie a fost prezidată de ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti; au concelebrat Pr. Gabriel Popa, secretar arhidiecezan şi pr. Ioan-Thomas Răileanu, rector ecclesiae al comunităţii francofone din Arhidieceza de Bucureşti. În cuvântul de învăţătură din predică, ÎPS Aurel Percă a evocat figura importantă a generalului Berthelot, şef al Misiunii Militare Franceze în România între anii 1916 şi 1918, amintind şi faptul că strada Catedralei Sfântul Iosif poartă numele ilustrului General.
Generalul Berthelot a făcut foarte mult pentru apropierea dintre România şi Franţa. A ajutat la îngrijirea răniţilor de război şi a bolnavilor de tifos, la reechiparea armatei române şi pregătirea militarilor români în noile tehnici de luptă, insuflând un nou spirit de relaţionare, mai umană, a ofiţerilor cu soldaţii din subordinea lor. Soldaţii români îl iubeau mult şi îl porecliseră „Papa Berthelot”. Regina Maria a spus despre general, în momentul când el a părăsit România: „aceste uniforme albastre sunt ultimul petic de cer senin pe care îl putem contempla înainte de a pătrunde în negură”.
Devenind comandant al armatei dunărene, generalul Berthelot a condus a doua oară Misiunea Militară Franceză, detaşamentul francez trimis în România în timpul operaţiilor militare postbelice, între 1 octombrie 1918 şi 4 mai 1919, asigurând consilierea, sprijinirea şi instruirea unităţilor şi autorităţilor militare române. Generalul a iubit nespus România, spunând: „Îmi ştiam numai una, dar aveam două patrii: ţara mea, Franţa, şi apoi România”. A fost declarat cetăţean de onoare al României şi a fost ales membru de onoare al Academiei Române.
Rugăciunea Sfintei Liturghii celebrate cu evlavie în Catedrala Sf. Iosif a adus mulţumire lui Dumnezeu pentru că a ridicat pe unul dintre fii săi – generalul Berthelot – ca făcător de pace în această lume, lucrător asiduu pentru Împărăţia lui Dumnezeu. (text: pr. Ioan-Thomas Răileanu; foto: Alexis Dimcev)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1423, Ultimul acces: 2026-06-24 18:53:06