Programul catehetic online al Mitropoliei Ortodoxe Române a celor două Americi continuă şi în 2022 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Programul catehetic online al Mitropoliei Ortodoxe Române a celor două Americi continuă şi în 2022

[2022-01-19]
de Andrei Ursulean

Programul catehetic „Cercetându-ţi credinţa” continuă şi în 2022, anunţă Mitropolia Ortodoxă Română a celor două Americi. Sesiunile catehetice vor avea loc în mediul online, în fiecare zi de joi, începând cu ora 19:00 EST (ora Coastei de Est a SUA).
În prima joi a fiecărei luni, va avea loc un curs de Studiu Biblic al Evangheliei după Ioan, susţinut de Pr. Dr. John Downie de la parohia Sf. Mihail din Southbridge MA – pe ZOOM
În a doua zi de joi a fiecărei luni, părintele profesor Gheorghe Butuc de la Seminarul Teologic din Galaţi va susţine programul catehetic „Sfânta Liturghie: Taina Vieţii în dăruire dintre Dumnezeu şi Om” în 4 întâlniri, urmat de „Tainele Bisericii, ferestre către Taina Vieţii” în 8 întâlniri – pe ZOOM
În a treia zi de joi din lună, părintele Ieremia Berbec, stareţul Mănăstirii „Sfântul Dimitrie cel Nou” din Middletown, New York, va susţine o întâlnire duhovnicească cu tema „Iisus Hristos – Dumnezeu Omul în învăţătura ortodoxă”– pe YouTube
În a patra zi de joi a fiecărei luni, va avea loc un curs de Studiu Biblic al Evangheliei Sfântului Matei în limba română, susţinut de părintele Ştefan Drăgoi de la Parohia Sf. Maria din Norfolk, Virginia – pe ZOOM
Mitropolia Ortodoxă Română a celor două Americi a lansat programul catehetic „Cercetează-ţi credinţa” în noiembrie 2020, în contextul restricţiilor impuse de pandemie.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 826, Ultimul acces: 2026-06-24 17:57:48