Campania „În braţele mamei” la final: Misiunea Diaconia va înfiinţa propria creşă[2022-01-18]de Ştefana TotorceaMisiunea Socială Diaconia a Mitropoliei Basarabiei a anunţat marţi bilanţul campaniei de Crăciun „În braţele mamei”: sute de daruri de Crăciun pentru mame şi copii şi fonduri pentru înfiinţarea creşei sociale a organizaţiei. Pentru al XI-lea an consecutiv, în preajma sărbătorilor de iarnă, Misiunea Socială „Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei a organizat campania de Crăciun „În braţele mamei”. Un proiect naţional de solidaritate şi implicare în susţinerea cuplurilor mamă-copil asistate de organizaţie pe parcursul întregului an. Campania s-a desfăşurat în decembrie şi ianuarie şi a inclus mărturii oferite de femei despre criza de sarcină prin care au trecut şi dificultăţile cu care se confruntă din dorinţa de a-şi creşte copiii. „În preajma sărbătorilor, este important să putem povesti despre curajul acestor fete, care au decis să rămână cu copiii în braţele lor”, a declarat luna trecută Directorul Executiv al Misiunii Diaconia, Igor Belei, invitat în direct la TV Moldova 1. Misiunea Diaconia oferă cazare într-un Centru Maternal mamelor în dificultate, unde o echipă specializată le este alături 24 de ore din 24. Tinerele primesc ajutor pentru a-şi consolida ataşamentul faţă de copil şi a se reintegra social. „Este o bucurie să constatăm un val de solidaritate ca urmare a apelului nostru. Chiar dacă nu am reuşit să adunăm toată suma necesară, rezultatele ne încurajează să continuăm acest demers pe tot parcursul anului”, a transmis marţi Igor Belei. Creşa Misiunii Diaconia va deveni funcţională până la jumătatea acestui an, a mai spus el. Va avea în jur de 20 de locuri şi va ajuta la integrarea socială a mamelor găzduite de centrul Maternal „În braţele mamei”. Tinerele mame îşi vor putea găsi astfel serviciu sau îşi vor putea continua studiile. Pe parcursul campaniei s-au strâns şi daruri pentru sute de copii şi familii. Misiunea Diaconia a invitat donatorii să-şi creeze propriul scenariu de fapte bune. Aceştia au organizat acţiuni de colectare de fonduri cu prietenii sau colegii de muncă, au achiziţionat produse de solidaritate (felicitări personalizate) sau au venit cu daruri la Centrul Maternal. Campania a fost o ocazie minunată de solidarizare cu mamele din familii social-vulnerabile, cu mamele singure, care sunt asistate în cadrul Programului „În braţele mamei”, o ocazie de a oferi şansa fiecărui copil de a creşte alături de mamă, se subliniază în comunicatul Misiunii Diaconia. Până în prezent, programul „În braţele mamei” a asistat 159 cupluri mamă-copil aflate în situaţie de criză. Anul trecut, 29 mame au fost găzduite la Centrul Maternal, iar sute de familii au fost sprijinite în comunitate prin intermediul Centrului de consultanţă al Misiunii Diaconia. Misiunea Socială „Diaconia” este structură a Mitropoliei Basarabiei şi membră a Federaţiei Filantropia a Patriarhiei Române. Organizaţia a împlinit anul trecut două decenii de existenţă. Tot anul trecut, centrul Maternal al Misiunii Diaconia a împlinit un deceniu de funcţionare. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 909, Ultimul acces: 2026-06-24 15:04:06
|
Timp total: 0.03s...
[]:1