Ierarhii Antonie Plămădeală şi Chesarie Păunescu, pomeniţi la Catedrala Arhiepiscopală din Galaţi[2022-01-18]de Andrei UrsuleanÎnaltpreasfinţitul Părinte Casian a oficiat luni, în Catedrala Arhiepiscopală din Galaţi, o slujbă de pomenire pentru Mitropolitul Antonie Plămădeală al Ardealului şi pentru Episcopul Chesarie Păunescu al Dunării de Jos. Comemorarea a avut loc cu prilejul împlinirii a 134 de ani de la naşterea Episcopului Chesarie. La slujbă au participat membrii Permanenţei Consiliului eparhial, slujitori şi angajaţi din administraţia eparhială şi credincioşi. „Ambii ierarhi, Chesarie al Dunării de Jos şi Antonie Plămădeală au ars ca torţe vii, a căror lumină a rugăciunii, a misiunii, a culturii creştine şi îndeosebi a filantropiei nu trebuie să se stingă niciodată din inimile şi din sufletele celor ce lucrează pentru mântuire în Biserica noastră dreptmăritoare Ortodoxă”, a spus Părintele Arhiepiscop în cuvântul rostit. La final, Arhiepiscopul Dunării de Jos a evocat activitatea şi eforturile celor doi ierarhi, şi a subliniat importanţa pe care aceştia au avut-o în viaţa bisericească. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 931, Ultimul acces: 2026-06-24 17:56:05
|
Timp total: 0.08s...
[]:1