Simpozion internaţional dedicat Mitropolitului Anastasie Crimca la Mănăstirea Dragomirna[2022-01-18]de Andrei UrsuleanMănăstirea Dragomirna va organiza miercuri, 19 ianuarie, simpozionul internaţional intitulat „Anastasie Crimca – ctitor şi părinte filocalic” cu prilejul împlinirii a 393 de ani de la trecerea în veşnicie a fostului Mitropolit al Moldovei. Totodată, evenimentul va marca împlinirea a 420 de ani de la întemeierea aşezământului monahal. Simpozionul va fi transmis live pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. Prezentarea lucrărilor ştiinţifice va fi precedată de oficierea Sfintei Liturghii în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” a Mănăstirii Dragomirna. Sesiunea de comunicări va fi moderată de arhid. Vasile Demciuc, consilier al sectorului Monumente, Patrimoniu şi Arhitectură Bisericească. În cadrul evenimentului, zece experţi români şi străini vor prezenta lucrări ştiinţifice despre personalitatea şi scrierile lui Anastasie Crimca, dar şi despre istoria aşezământului monahal. După încheierea sesiunii de comunicări, va fi oficiată slujba de pomenire pentru Mitropolitul Anastasie Crimca la mormântul său din biserica mănăstirii. Pentru a marca împlinirea a 420 de ani de la întemeierea mănăstirii, tot miercuri, va fi deschisă o expoziţie cu facsimile după manuscrisele scriptoriului de la Dragomirna. Evenimentul se va încheia printr-un moment artistic susţinut de elevii de la Şcoala Gimnazială Grigorie Ghica Voievod din Suceava. Programul complet al evenimentului poate fi găsit pe site-ul oficial al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 904, Ultimul acces: 2026-06-24 17:38:46
|
Timp total: 0.08s...
[]:1