Episcopul Tulcii a slujit la capela Penitenciarului de Maximă Siguranţă din Tulcea - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Episcopul Tulcii a slujit la capela Penitenciarului de Maximă Siguranţă din Tulcea

[2022-01-17]
de Ştefana Totorcea

Episcopul Tulcii a marcat duminică ziua de cinstire a lanţului Sf. Ap. Petru slujind Sfânta Liturghie la capela Penitenciarului de Maximă Siguranţă din Tulcea. La slujbă au participat clerici şi persoane aflate în detenţie. Reprezentanţii instituţiei au declarat că sprijinul Bisericii este fundamental pentru persoanele private de libertate.
„Am venit în acest loc special pentru a aduce cuvânt de mângâiere, cuvânt de îmbărbătare, cuvânt de speranţă pentru cei care se află în acest loc”, a declarat Preasfinţitul Părinte Visarion.
„Îl rugăm pe Mântuitorul Iisus Hristos să ne primească rugăciunile, mulţumirile şi cererile noastre, ca să dobândim şi noi viaţa cea veşnică. Iar, pentru rugăciunile Sfântului Apostol Petru, să ne dezlege şi nou lanţurile cele grele ale păcatelor şi ale fărădelegilor, ca să fim cu adevărat oameni liberi, ca să se îndeplinească şi pentru noi cuvântul Mântuitorului Iisus Hristos: Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.”
În cuvântul de învăţătură, ierarhul a vorbit despre istoria cinstirii lanţului Sf. Ap. Petru, despre pocăinţă, despre încrederea omului în Dumnezeu, care iartă păcatele şi îndreaptă viaţa omului, şi despre mulţumirea şi recunoştinţa pe care trebuie să i le arătăm lui Dumnezeu în toate împrejurările vieţii.
La final, participanţii au primit daruri, iar conducerea Penitenciarului i-a oferit Preasfinţitului Părinte Visarion un aranjament floral, în semn de mulţumire şi recunoştinţă pentru purtarea de grijă pe care o arată constant faţă de deţinuţii din Penitenciar.
Părintele Nicolae Catană, preot la Capela Penitenciarului din Tulcea, a declarat că ierarhul, „prin Sfânta Liturghie şi rugăciunile de dezlegare, a produs multă bucurie, speranţă şi nădejde celor care sunt legaţi cu lanţul privării de libertate”.
„Episcopia ne-a sprijinit şi în perioada în care unitatea noastră nu a avut un preot capelan”, a spus Claudia Dafinoiu, Şef Serviciu Educaţie la Penitenciarul din Tulcea.
„Slujbele s-au ţinut în fiecare duminică cu preoţi voluntari şi acest lucru a fost deosebit de important pentru persoanele private de libertate, deoarece perioada detenţiei este una grea şi sprijinul Bisericii este fundamental ca să poată să facă faţă problemelor cu care se confruntă.”
După slujbă, episcopul a vizitat atelierul de pictură şi biblioteca instituţiei.
Vizita pastoral-misionară s-a înscris în cadrul Protocolului de parteneriat dintre Episcopia Tulcii şi Penitenciarul de Maximă Siguranţă Tulcea, încheiat în urmă cu paisprezece ani.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 840, Ultimul acces: 2026-06-24 17:38:46