Părintele Profesor Cosmin Santi a devenit doctor în Ştiinţe Juridice cu o lucrare despre dreptul canonic şi cel civil[2022-01-15]de Ştefana TotorceaPărintele Profesor Cosmin Santi a susţinut vineri teza de doctorat interdisciplinară „Procedura de judecată în dreptul canonic şi dreptul civil. Aspecte comparative”. Teza a fost prezentată la Institutul de Cercetări Juridice „Acad. Andrei Rădulescu” al Academiei Române şi i-a avut între membrii comisiei pe prof. univ. dr. Mircea Duţu, directorul institutului, şi pe Părintele Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon al Târgoviştei. Teza identifică şi explică instituţiile şi normele juridice specifice fiecăruia dintre cele două sisteme de drept – canonic şi civil – în materie de procedură judiciară, precum şi raportarea acestora la viaţa socială şi comunitară pe care o reglementează. Axa prioritară a cercetării este trasată de înţelegerea şi aprofundarea relaţiei dintre sistemul procedural juridic al organelor de stat şi cel bisericesc, prin cercetarea amănunţită a principiilor fundamentale generale ale dreptului bisericesc şi ale celui civil, precum şi a principiilor procedurale specifice. Este stabilit şi explicat locul dreptului canonic în cadrul sistemului general de drept, precum şi delimitarea conceptuală a raportului intrinsec dintre dreptul divin sau sacru, dreptul natural şi dreptul uman. Totodată sunt descrise conceptele de acţiune civilă şi acţiune bisericească şi sunt abordate o serie de probleme de ordin juridic procedural, specifice dreptului canonic şi dreptului civil, potrivit „Noului Cod de procedură civilă” şi „Regulamentului autorităţilor canonice disciplinare şi al instanţelor de judecată ale Bisericii Ortodoxe Române”, cu propuneri de modificări de lege. „În cazul convergenţei şi conlucrării dintre dreptul civil şi dreptul canonic, acestea trebuie să se influenţeze reciproc, prin creşterea moralităţii şi echităţii liber consimţite din partea legalului şi, respectiv, transparenţei şi accesibilităţii sociale din partea religiosului”, a explicat Părintele Profesor Cosmin Santi. „O mai bună colaborare şi aprofundare a relaţiilor dintre Biserică şi Stat are menirea de a ajuta la o relaţionare eficientă şi echitabilă, prin stabilirea unor punţi de legătură şi de dialog, printr-o voinţă comună şi într-un mod instituţionalizat şi predictibil, ca parteneri viabili pe tărâm juridic, social, educaţional şi cultural, într-o lume care are nevoie din ce în ce mai mult de repere adevărate şi sigure.” Autorul a precizat că astfel vor putea fi evitate măsurile şi reglementările neproporţionale şi discriminatorii privind respectarea angajamentelor libertăţii religioase, asigurându-se totodată o mai bună conlucrare între autoritatea eclezială şi puterea de stat. Dr. Mircea Duţu, coordonatorul ştiinţific al lucrării, a spus despre lucrare că este „de mare actualitate şi de cert interes naţional şi internaţional în problemele specifice procedurii judiciare”, în urma schimbării paradigmei juridice în materie procedurală prin modificările legislative din ultima perioadă. Arhiepiscopul şi Mitropolitul Târgoviştei a apreciat teza ca reprezentând „o contribuţie ştiinţifică deosebită şi inedită pentru domeniul Teologiei şi dreptului canonic, dar şi o nouă perspectivă adusă în domeniul Ştiinţelor Juridice, fiind primul tratat de procedură bisericească şi un manual de studiu necesar pentru cei ce activează în Consistoriile bisericeşti”. Părintele Cosmin Santi este Doctor în Teologie al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti şi titular al catedrei de Drept canonic a Facultăţii de Teologie Ortodoxă şi Ştiinţele Educaţiei din cadrul Universităţii „Valahia” din Târgovişte. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 775, Ultimul acces: 2026-06-24 17:32:40
|
Timp total: 0.04s...
[]:1