Instituţiile româneşti din Giula au fost binecuvântate cu Agheasmă Mare de Episcopul Ungariei - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Instituţiile româneşti din Giula au fost binecuvântate cu Agheasmă Mare de Episcopul Ungariei

[2022-01-14]
de Iulian Dumitraşcu

Instituţiile româneşti din Giula au fost binecuvântate cu Agheasmă Mare de Episcopul Siluan al Ungariei, joi, 13 ianuarie 2022.
Episcopul a fost întâmpinat de personalul instituţiilor şi de elevii şi copiii de la Grădiniţa, Şcoala Generală şi Liceul Românesc „Nicolae Bălcescu” din Giula.
Au fost sfinţite sediul Consulatului General al României la Giula şi Reşedinţa Domnului Consul General Florin Trandafir Vasiloni, Grădiniţa Românească, unde participă la programele educative un număr de circa 110 copii, împărţiţi în 5 grupe; Şcoala Generală, Căminul de elevi şi Liceul Românesc „Nicolae Bălcescu”, clasele I-XII, unde învaţă un număr de aproximativ 480 de elevi, sub îndrumarea a 50 de cadre didactice permanente şi personal auxiliar; Muzeul Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, inaugurat în anul 2014, Autoguvernarea pe Ţară a Românilor din Ungaria (AŢRU), Centrul de Documentare şi Informare al AŢRU, sediul Săptămânalului „Cronica” al AŢRU, Uniunea Culturală a Românilor din Ungaria (UCRU), şi sediul Săptămânalului „Foaia Românească”, precum şi casa doamnei preotese Veturia Ardelean, soţia fostului părinte vicar eparhial Pavel Ardelean, trecut în veşnicie.
Între exponatele Muzeului Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria se numără şi un exemplar al „Cazaniei” lui Varlaam, din anul 1643, care provine de la Parohia Săcal.
„Cu toţii au primit binecuvântarea adusă prin stropirea cu Agheasmă Mare şi revărsată cu îmbelşugare, în aceste zile legate de Praznicul Bobotezei, peste dreptmăritorii creştini din lumea întreagă”, a afirmat Episcopul Siluan.
A devenit tradiţie ca, la câteva zile după Sărbătoarea Botezului Domnului, Episcopul Siluan al Ungariei să binecuvânteze cu Agheasmă Mare instituţiile româneşti din Giula.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 778, Ultimul acces: 2026-06-24 16:53:49