Mitropolitul Banatului a sfinţit o capelă mortuară care va deservi două parohii[2022-01-13]de Ştefana TotorceaMitropolit Ioan a sfinţit joi capela mortuară care va deservi parohiile Jupani şi Sudriaş. La eveniment au participat primarul comunei Traian Vuia, Vasile Petruescu, alte oficialităţi locale şi credincioşi îmbrăcaţi în portul popular al zonei. Părintele mitropolit i-a avut alături în slujire pe preoţii parohi Claudius Bihoi şi Marian Boriţoni şi pe Protopopul Făgetului, Dorin Covaci. Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan a vorbit despre respectul datorat celor ce pleacă din lumea aceasta şi a subliniat că rămânem în legătură cu ei, de aceea este important să îngrijim cimitirele şi să îi pomenim în rugăciunile noastre. Capela mortuară a fost construită în decurs de trei luni prin grija Primăriei şi a Consiliului Local Traian Vuia. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 773, Ultimul acces: 2026-06-24 16:53:47
|
Timp total: 0.04s...
[]:1