La iniţiativa unei parohii din judeţul Argeş, opt şcoli au oferit daruri de Crăciun românilor de peste Prut - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

La iniţiativa unei parohii din judeţul Argeş, opt şcoli au oferit daruri de Crăciun românilor de peste Prut

[2022-01-13]
de Ştefana Totorcea

Opt şcoli şi o parohie din judeţul Argeş au anunţat săptămâna trecută încheierea proiectului „Prietenia – Punte peste Prut”, prin care au fost oferite daruri de Crăciun pentru 400 de copii şi vârstnici basarabeni.
Teodora Stoica, profesoară la Şcoala Gimnazială „Marin Preda” din Piteşti, a iniţiat acţiunea, implicând Parohia Turculeşti-Călineşti, a cărei enoriaşă este.
„A fost un proiect în care am crezut din inimă. Nu am vrea să spunem prea multe cuvinte, pentru a nu părea o laudă”, a declarat Părintele Paroh Cosmin Bologea.
„Darurile au fost pregătite de copii, iar pe lângă ei am venit noi şi prietenii parohiei noastre cu încă două tone de daruri şi alimente, plus drumul, care a fost suportat de noi.”
Parohul Cosmin Bologea ajutând la încărcarea maşinii cu daruri. Foto: Parohia Turculeşti-Călineşti
Proiectul a fost posibil şi prin implicarea Casei Corpului Didactic şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean Argeş.
Au ajutat la ambalarea darurilor elevi voluntari de la opt şcoli gimnaziale şi licee din judeţ: Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu”, Şcoala Gimnazială „Marin Preda”, Şcoala Gimnazială „Ion Pilat”, Şcoala Gimnazială „I.C. Lăzărescu”, Şcoala Gimnazială „Mircea Ghiţulescu”, Şcoala Gimnazială „Matei Basarab”, Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu”, Liceul Tehnologic Nr. 1 Mărăcineni.
Darurile au ajuns la Grădiniţa „Peştişorul de aur”, la Şcoala Gimnazială „Vişegrad”, la azilul de bătrâni şi la centrul de permanenţă din Calfa, Raionul Anenii Noi, situat în apropiere de Chişinău.
Emilia Oţelea, Roxana Dorobanţu şi Marius Iorgulescu au însoţit darurile pe drumul lung şi greu, urmându-şi visul de a ajunge în Basarabia. S-au întors cu convingerea că împreună au scris o frumoasă pagină de istorie care consolidează prietenia dintre fraţii de acelaşi neam.
Profesoara Teodora Stoica este coordonatoarea proiectului prin care Parohia Turculeşti-Călineşti oferă săptămânal meditaţii gratuite pentru copiii din comuna situată la 17 kilometri distanţă de Piteşti.
În primul an de pandemie, parohia le-a achiziţionat tablete elevilor fără posibilităţi materiale şi cu rezultate bune la şcoală.
Părintele Paroh Cosmin Bologea coordonează şi lucrările la un centru social pentru bătrâni şi copii, care va avea şase camere, cabinet medical şi sală de curs.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 707, Ultimul acces: 2026-06-24 15:39:03