Mitropolitul Serafim a vizitat parohia Straubing şi a sfinţit o icoană oferită unei mănăstiri din zonă[2022-01-12]de Ştefana TotorceaMitropolitul Serafim a vizitat duminică Parohia Ortodoxă Română „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Straubing, unde a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu Părintele Paroh Vasile-Florin Reuţ, în prezenţa unui număr mare de credincioşi. În a doua parte a zilei, mitropolitul a sfinţit o icoană pictată de o monahie română pentru mănăstirea locală, la comanda unui preot ortodox german. La Straubing, după liturghie, ierarhul a vorbit apreciativ despre paroh şi familia sa, afirmând că fac o lucrare duhovnicească deosebită şi plină de râvnă în cadrul parohiei, care deserveşte o comunitate de aproximativ 800 de români ce munecsc în oraşul bavarez Bogen. Preasfinţitul Părinte Serafim a precizat că „nu Dumnezeu ne pedepseşte cu boli, cu încercări, cu necazuri, cu pandemia aceasta care bântuie în întreaga lume”. „Nu Dumnezeu pedepseşte pe om ci omul însuşi suferă datorită păcatelor sale”, a spus ierarhul. Înaltpreasfinţia Sa a adăugat că „Mântuitorul Iisus Hristos, Care S-a născut în Peştera Betleemului, vrea să se nască şi în sufletul nostru, vrea să se nască în inima noastră. Aşa cum Maica Domnului L-a primit pe Fiul lui Dumnezeu, pe Mântuitorul Iisus Hristos, aşa trebuie să-L primim şi noi, iubiţi credincioşi. Să-L primim duhovniceşte, prin credinţă.” „De la botezul nostru, Mântuitorul Iisus Hristos, Dumnezeu, sălăşluieşte cu harul Său, cu puterea Sa în străfundul fiinţei noastre, în inima noastră. Şi rămâne acolo, şi aşteaptă ca noi să ne gândim la această taină. Cel mai important lucru pentru om este ca, în tot ceea ce face, în tot ceea ce vorbeşte, în tot ceea ce gândeşte să simtă că Dumnezeu este în inima lui”, a continuat mitropolitul. „Şi, când ştii că Dumnezeu este în inima ta, că te inspiră, că îţi călăuzeşte paşii, atunci altfel trăieşti, altfel munceşti, altfel vorbeşti, altfel te înţelegi cu cei din jurul tău, în familie.” Icoana a prilejuit o slujbă ortodoxă în limba germană Foto: Mitropolia Germaniei În seara aceleiaşi zile, părintele mitropolit a vizitat Mănăstirea Bogenberg, a unei comunităţi franciscane, unde a oficiat o vecernie ortodoxă în limba germană împreună cu Ieromonahul Chiril Socaciu, inspector eparhial, şi cu Părintele Klaus Klein, preot ortodox al Crucii Roşii bavareze. La slujbă au fost prezenţi Abatele Marianus Bieber, stareţul mănăstirii benedictine de la Niederalteich, precum şi Pr. Dr. Gerhard Auer, responsabilul pentru relaţiile ecumenice al Episcopiei catolice de la Passau. Părintele Darek, stareţul Mănăstirii Bogenberg, şi-a exprimat bucuria că biserica mănăstirii este gazda unei slujbe de vecernie ortodoxe. Răspunsurile la strană au fost date de corul condus de Arhid. Georg Hahn din Regensburg. Credincioşii, prezenţi în număr mare, s-au bucurat astfel de sensibilitatea şi profunzimea cântărilor liturgice ortodoxe. Cu acest prilej, Mitropolitul Serafim a sfinţit o icoană a Sf. Arhanghel Mihail pictată în atelierul de pictură al Mitropoliei de către maica Marina Muntean şi donată mănăstirii de către Părintele Klaus Klein de la Crucea Roşie Bavareză, originar din această localitate. După slujbă, părintele mitropolit a vorbit despre cinstirea sfintelor icoane în tradiţia şi spiritualitatea ortodoxă, subliniind legătura dintre icoană şi frumuseţea divină. Icoana sfinţită a fost aşezată în capela mănăstirii, unde călugării se roagă zilnic. Mănăstirea Bogenberg este situată pe un deal deasupra Dunării (numit şi Muntele Sfânt al Bavariei Inferioare) şi reprezintă cel mai vechi loc de pelerinaj în cinstea Maicii Domnului (anul 1104) din landul Bavaria. Biserica actuală datează de la începutul secolului al XVI-lea. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 725, Ultimul acces: 2026-06-24 17:31:46
|
Timp total: 0.08s...
[]:1