PS Antonie: „O inimă plină de dragoste întreţine sănătatea sufletească şi trupească a omului”[2022-01-12]de Ştefana TotorceaEpiscopul de Bălţi a oficiat duminică Sfânta Liturghie la Biserica „Sf. Mc. Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, raionul Soroca, unde a vorbit despre pruncii ucişi de Irod şi despre secretul sănătăţii sufleteşti şi trupeşti: inima iubitoare, în care nu încape răul. Pruncii ucişi de Irod îi „simbolizează pe toţi cei care suferă pe nedrept, fără să aibă vreo vină”, a spus ierarhul. „Aşa se întâmplă când unii oameni în loc să rămână făclii de lumină, care să răspândească dragoste şi bunăvoire, se transformă în mesageri ai forţelor întunericului, care distrug şi tulbură viaţa omului şi chiar a unei comunităţi.” Aceştia se pun în slujba celui rău fiindcă starea lor interioară este una de tulburare. „Este drama acestor persoane. Sunt oameni de compătimit. Ei au nevoie de rugăciunea celor din jur pentru ca Bunul Dumnezeu să-i ajute să se elibereze de această grea povară a inimii lor”, a adăugat părintele episcop. „O inimă prinsă în mrejele răutăţii poate îmbolnăvi întreg trupul şi, dimpotrivă, o inimă plină de dragoste întreţine sănătatea sufletească şi trupească a omului şi aduce lumină în viaţa sa”, a avertizat Preasfinţitul Părinte Antonie. „Să ne străduim să facem faptele luminii, faptele care aduc pace în suflet şi ne ajută să aducem bucurie şi semenilor noştri”, a mai spus ierarhul. Părintele Paroh Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial, i-a mulţumit Preasfinţitului Părinte Antonie pentru vizită şi l-a invitat să mai vină şi cu alte ocazii. Părintele episcop le-a dăruit copiilor din parohie jucării oferite de o familie care a dorit să-şi păstreze anonimatul. Ierarhul s-a rugat la liturghie pentru încetarea pandemiei de Covid-19 şi i-a îndemnat pe credincioşi să se protejeze de infectare atât pe ei înşişi, cât şi pe cei din jur. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 758, Ultimul acces: 2026-06-24 17:30:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1