PS Iosif Păuleţ în vizită la Centrul Rezidenţial pentru Preoţi[2022-01-15]Joi, 13 ianuarie 2022, conform tradiţiei creştine de binecuvântare a caselor, PS Iosif Păuleţ, Episcopul Diecezei de Iaşi, PS Petru Sescu, Episcop auxiliar de Iaşi, şi PS Petru Gherghel, Episcop emerit, au fost prezenţi la Centrul Rezidenţial pentru Preoţi, din Bârnova, pentru a-l binecuvânta şi pentru a-i întâlni într-o vizită fraternă pe preoţii locatari ai acestui centru.În fiecare an, la început de ianuarie, participăm cu credinţă şi evlavie la ceremonia sfinţirii caselor, ritual care ne aminteşte de vizita celor trei magi din Orient, Gaspar, Melchior şi Balthasar, la ieslea Pruncului Isus de la Betleem şi de botezul nostru, prin care ni s-a iertat păcatul strămoşesc şi am devenit copii ai lui Dumnezeu. Pentru preoţii şi surorile de la „Casa Rezidenţială a Preoţilor” acest eveniment are o semnificaţie deosebită, fiecare preot, ajuns la pensie, după ani de slujire, poate alege să îşi continue misiunea de slujire prin rugăciune şi meditaţie în acest centru modern, utilat cu toate cele necesare, situat în imediata apropiere a oraşului Iaşi, un loc liniştit, cu aer curat, potrivit pentru a-l lăuda pe Dumnezeu pentru toate câte le-a săvârşit în anii plini de activitate. Mulţumim din toată inima păstorilor noştri pentru grija pe care ne-o poartă şi în mod special pentru acest moment, rugându-ne ca Pronia cerească să reverse asupra lor belşugul harurilor sale. (pr. Iosif Agiurgioaei pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 807, Ultimul acces: 2026-06-24 15:47:43
|
Timp total: 0.08s...
[]:1