Primul curs pentru logodnici din anul 2022[2022-01-18]Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, la sediul Centrului „Gaudium et Spes” din Traian a avut loc primul curs pentru logodnici din anul 2022. Au fost prezente patru perechi din parohiile Diecezei. La final, participanţii s-au bucurat şi de prezenţa, binecuvântarea şi încurajarea PS Petru Sescu, Episcop auxiliar de Iaşi.Cursul a început ca de obicei la ora 9.00. Pr. Felician Tiba, organizatorul şi gazda cursului, ne-a primit cu bucurie şi ne-a introdus cu răbdare şi tact în lumea atât de „complicată”, dar atât de frumoasă a vieţii de familie, subliniind mai ales responsabilitatea pe care trebuie să o avem, nu doar în momentul încheierii sacramentului Căsătoriei, ci pe tot parcursul vieţii de familie. Dumnezeu, spunea părintele, „vă încredinţează o misiune specială, aceea de a-i continua creaţia, de a iubi aşa cum iubeşte el, până la dăruirea de sine, de a vă deschide spre viaţă, spre comuniune şi iubire. Căsătoria nu este un punct terminus, ci o etapă intermediară între etapa de cunoaştere specifică logodnei şi trăirea întregii vieţi în deplina armonie a celor doi, a bărbatului şi a femeii. Prin căsătorie soţii nu devin proprietate, ci se primesc ca dar pentru a se sluji reciproc.” Eugenia Dămătăr, colaboratoare la Oficiul pentru Pastoraţia Familiei, a subliniat la rândul ei frumuseţea, dar şi seriozitatea de care trebuie să dea dovadă doi tineri care se angajează să încheie Căsătoria. „Nu e pentru o zi, e pentru totdeauna. Iar greutatea va începe în momentul în care unul nu va mai simţi la fel, nu se va mai implica la fel, lăsându-l singur pe celălalt. A creşte în iubire, acesta trebuie să fie dezideratul fiecărei zile şi secretul fericirii.” Finalul a aparţinut Mariei Gherghel, specialist şi formator de metode naturale. Cu ajutorul imaginilor ne-a ajutat să înţelegem că Dumnezeu a sădit în om un ritm de procreare, pe care, respectându-l, atât bărbatul şi femeia, soţul şi soţia, pot trăi în totală armonie. Am avut onoarea să luăm prânzul împreună cu PS Petru Sescu, Episcop auxiliar de Iaşi, care, printre altele, ne-a încurajat pe drumul atât de necunoscut la vieţii de familie, felicitându-ne şi pentru efortul de a fi participat la cursul pentru logodnici, în ciuda atâtor adversităţi care sunt astăzi împotriva a tot ceea ce înseamnă familia creştină. O frumoasă mulţumire echipei de la Centrul „Gaudium et spes” pentru preocuparea de a nu ne fi lipsit nimic la acest curs. (Oana Pavel pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 871, Ultimul acces: 2026-06-24 15:06:05
|
Timp total: 0.03s...
[]:1