Creştinii români din Roma, la Rugăciunea pentru unitatea creştinilor[2022-01-18]A început marţi, 18 ianuarie a.c., Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor. Anul acesta, manifestările au ca temă cuvintele Magilor despre Pruncul Isus: „Am văzut steaua lui la răsărit şi am venit să-l adorăm” (Matei 2,2). Papa Francisc participă la încheierea iniţiativelor de rugăciune pentru unitatea creştinilor, programată pe 25 ianuarie a.c., sărbătoarea Convertirii Sfântului Apostol Paul, când Pontiful va prezida rugăciunea Vesperelor în Bazilica San Paolo fuori le mura. La slujba pontificală, care va începe la ora 17.30, sunt invitaţi să participe reprezentanţi ai Bisericilor şi confesiunilor din Urbe.Creştinii români din Roma – greco-catolici, romano-catolici şi ortodocşi – iau parte în diferite forme la momentele de rugăciune organizate în acest context de revigorare a dorinţei de unitate a creştinilor. Potrivit unui comunicat al Vicariatului Romei, preoţii şi alumnii greco-catolici români din Colegiul Pontifical „Pio Romeno” celebrează vineri, 21 ianuarie a.c., Sfânta Liturghie în ritul bizantin român la Centrul Euharistic Ecumenic de la biserica „Santa Maria in Via Lata” (via del Corso, 306). În acelaşi centru euharistic, însufleţit de apostolatul congregaţiei Fiicele Bisericii, se rânduiesc seară de seară la Sfânta Liturghie în diferite rituri mai multe Colegii pontificale din Urbe: Colegiul Pontifical Grec (18 ianuarie), Seminarul Pontifical Lombard (19 ianuarie), Colegiul Pontifical Ucrainean (20 ianuarie), Colegiul Pontifical Armean (22 ianuarie), Colegiul Pontifical „Russicum” (24 ianuarie) şi Colegiul Pontifical Etiopian (25 ianuarie). Duminică, 23 ianuarie, Sfânta Liturghie este celebrată în ritul roman sau latin de Cardinalul vicar Angelo De Donatis. În perspectiva parcursului sinodal, deschis de Papa Francisc pentru întreaga Biserică catolică, Vicariatul Romei a organizat în seara de 20 ianuarie a.c., la ora 18.30, în parohia „Santa Maria, Regina Apostolorum”, un moment de ascultare reciprocă la care participă fraţii şi surorile Bisericii Ortodoxe Române, ţinând cont de faptul că, „fiicele şi fiii acesteia lucrează, se roagă, suferă şi speră umăr la umăr cu credincioşii catolici”. Vor fi prezenţi, potrivit comunicatului, Mons. Dario Gervasi, Episcop auxiliar în dieceza Romei, şi Episcopul Atanasie de Bogdania, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. În acelaşi context al rugăciunii pentru unitate, comunitatea credincioşilor români romano-catolici de la „San Vitale” găzduieşte, împreună cu parohia „Santa Maria ai Monti”, o celebrare ecumenică organizată pe 24 ianuarie, la ora 19.00, cu participarea arhimandritului ortodox grec Symeon Katsinas şi a pastorului luteran Michael Jonas. La nivel diecezan, comunicatul aminteşte că momentul central îl reprezintă Veghea de rugăciune pentru unitatea creştinilor din seara de miercuri, 19 ianuarie, la ora 19.00, organizată în parohia „San Leone I” (Via Prenestina, 104). Slujba este prezidată de Episcopul auxiliar Paolo Selvadagi, delegat diecezan pentru ecumenism şi dialog inter-religios, în timp ce predica va fi oferită de directorul Centrului Anglican din Roma, arhiepiscopul Ian Ernest. Va lua cuvântul, de asemenea, Episcopul siro-catolic Rami Al Kabalan, care prezintă la Roma mărturia şi încercarea prin care trec creştinii din Orientul Apropiat. La Veghea de rugăciune a Diecezei de Roma şi-au anunţat participarea ortodocşi, membri ai Vechilor Biserici Răsăritene, anglicani, luterani şi evanghelici. „Tema din acest an este pentru noi deosebit de semnificativă pentru că atrage privirea asupra unei arii a lumii în care s-a născut şi creşte speranţa mesianică în Isus, dar atrage atenţia şi asupra căutării păcii şi a speranţei care, în decursul secolelor, ajunge la noi de o manieră mai vie ca niciodată”, a spus Mons. Marco Gnavi, responsabilul Oficiului diecezan pentru ecumenism, dialog inter-religios şi noile culte. „Mă gândesc”, a mai spus Mons. Gnavi, „la călătoria Papei Francisc în Irak, unde Sfântul Părinte a oferit atâtea semne de reconciliere şi de speranţă nu doar pentru creştinii răsăriteni, dar pentru întreaga lume creştină, deschizând, de altfel, o perspectivă mai amplă către întâlnirea fraternă cu celelalte religii. A ne ruga astăzi în comuniune cu creştinii din Răsărit înseamnă a aminti valoarea prezenţei acestor minorităţi într-un context complex şi pluralist, înseamnă a rechema faptul că creştinii sunt purtătorii unei valori universale şi ai unui mesaj de pace şi de lumină.” (pr. Adrian Dancă pentru Vatican News România) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 884, Ultimul acces: 2026-06-24 15:05:54
|
Timp total: 0.03s...
[]:1